Měna Bitcoin (BTC) se rozdělila

Pondělí 21. srpna

Krypto měna Bitcoin se rozdělila na dvě měny a to na měnu bitcoin a měnu bitcoin cash, která je v podobě hotovosti. Tato kryptoměna bitcoin se rozdělila již v úterý 1.srpna 2017 kvůli navrhovaným technologickým změnám bitcoinu, které se nelíbily těžařům této nejznámější krypto měny – bitcoin (BTC). Této kryptoměně navíc začínají šlapat na paty i konkurenční kryptoměny, jako je ripple a litecoin. Cena této virtuální měny Bitcoin ovšem po rozdělení opět pokračovala ve svém růstu a překonala hranici 4.000 USD za BTC. Dne 21.srpna 2017 během evropského rána, zhruba v čase 6:51 CET byla cena BTC vůči USD na hodnotě 4.072,10 USD za BTC v rámci dosavadního průběhu obchodního dne na GDAX (Global Digital Asset Exchange). Cena krypto měny Bitcoin (BTC) vzrostla od začátku tohoto roku 2017 o + 332,32 % ceny a v ročním porovnání dosáhl BTC růstu o + 611,59 % své ceny.

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost  Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina.  V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation. Bitcoin je nejsilnější měna na světě, která má tržní kapitalizaci v hodnotě 45 miliard USD. Navrhované technologické změny, kdy se měna rozdělila na bitcoin a bitcoin cash se zabránilo komplikacím v oblasti nedostatku kapacity sítě pro zpracování transakcí, kde hrozila prodleva platebních transakcí několik hodin, či dnů. Tento fakt, kdy díky nedostatku kapacity sitě hrozila dlouhá prodleva při placení touto měnou dal bitcoin příležitost konkurenčním kryptoměnám, kdy se investoři již začali ohlížet po dalších těchto krypto měnách.

 

Stále více pozornosti u investoru strhává virtuální kryptoměna Ethereum, která od začátku tohoto roku vzrostla o 2.270 % vůči USD. Cena Etherea začátkem roku byla 10 Ether/USD a nyní je zhruba 227 Ether/USD. Této kryptoměně Ether se začalo dařit poté, co tuto měnu podpořily společnosti Microsoft Corp., Intel Corp. a  JPMorgan Chase & Co.  Další krypto měnou, která konkuruje bitcoinu jsou ripple, které mají tržní kapitalizaci 6,6 miliard USD a je to třetí největší kryptoměnou na světě. Čtvrtou kryptoměnou je litecoin, která má tržní kapitalizaci ve výši 2,2 miliardy USD.  Virtuální měna  Bitcoin od amerických prezidentských voleb začala stoupat.  Mezi významnými kupci (98% podle cryptocompare.com) kryptoměny jsou Číňané, kteří se snaží ubránit oslabování yuanu oproti dolaru. Podle analytiků měna BTC je vysoce atraktivní finanční nástroj s vysokou mírou volatility a relativně značně vysokým rizikovým potenciálem, avšak s nejrychlejšími výnosy včetně výhody možnosti anonymního vlastnictví.