Měny emerging markets dominují
Pondělí 3. únoraPokud lze shrnout dění na forexu, tak USD posílil vůči EUR a britské libře v závěru minulého týdne, nicméně dolar zaznamenal oslabení oproti japonskému jenu v důsledku zaměření investorů na obavy na emerging markets.Uvedenou situaci navodily obavy kolem zpomaleného globálního růstu a rovněž možné pokračování v ubývání měnových stimulů US centrální banky, známé jako QE. Následně došlo i ke zkombinování těchto faktorů s některými politickými nepokoji v regionech. To zavedlo investory poněkud stranou od rizikových aktiv jako jsou akcie.
Nicméně ekonomická data v rozvinutých ekonomikách také způsobila jistou diferenciaci v měnách patřících jako jistý „přístav“. Neočekávaný pokles inflace v eurozóně tak pomohl v tlaku na EUR vůči USD a podobný vývoj také čekal na GBP.
Naopak oproti JPY se dolar pohnul směrem dolů o -0,7% z 102,72 na 102,04, když japonská měna získala z pozitivních dat. Konkrétně spotřebitelské ceny (CPI) rostly nejvíce za posledních 5 let a přinesly tak naději, že země vypluje z deflace. Celkově se jen pohnul vůči USD za leden o 2,9%, což je nejvíce od dubna 2012.
ICE Dollar Index, měřítko síly dolaru, bylo na úrovni 81,247 z předchozího stavu 81,061 a tento indikátor tak posílil o 0,9% za týden. Za celý měsíc leden ICE Dollar index tak přidal solidních 1,5%, což je nejvíce od května 2013. Podobný index WSJ Dollar Index rostl z 74,36 na 74,44.
K razantní úpravě došlo v oblasti úrokových sazeb, když Turecko a Jižní Afrika provedly tuto změnu. Zejména v případě Turecka se lira na úroku dostala z 7,75% na 12%. Jedná se tak o reakci vlád příslušných zemí na oslabující měny.