Míra inflace v ČR již vykazuje svůj pokles
Pátek 12. květnaZveřejněná data Českého statistického úřadu (ČSÚ) dne 11.5.2023 za duben letošního roku 2023 ukázala pokles míry inflace v České republice o – 0,2 % meziměsíčně a v porovnání s dubnem loňského roku 2022 tak tento rozdíl spotřebitelských cen vykazuje nárůst o + 12,7 procenta. Nicméně celkový objem míry inflace za posledních 12 měsíců se udržuje ve výši 16,2 % meziročně, což je stále více než celková roční inflace za předchozí rok 2022, která činila výši 15,1 procenta. Podle komentářů ekonomických zpravodajů tyto reportované údaje byly překvapením pro finanční analytiky, kteří očekávali ještě o něco vyšší čísla.
Současný stav míry inflace podle finančních stratégů devizového trhu ovšem výrazný podíl na směnném kurzu české koruny (CZK) vůči zahraničním měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR) až takový nemá, neboť zejména zahraniční investory přitahuje tak zvaný relativně jistý a stabilní kurz CZK s ohledem na devizové intervence ČNB (České národní banky) a stále vysoké úrokové sazby, které i nadále centrální bankéři z ČNB udržují. Aktuálně se tak v průběhu pátečního evropského rána dne 12.5.2023, zhruba v čase 6:31 CET česká koruna (CZK) obchodovala na devizovém trhu v rámci forexových operací vůči euru (EUR) na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši rozpětí od 23,5226 do 23,5848 ve vzájemně doposud vyrovnaném pohybu obou měn, avšak v obchodním trendu tak zvané kladné nuly pro CZK neb-li posilujícího předchozího trendu CZK vůči EUR.
Americký dolar (USD) vůči CZK oslabil a to o – 0,07 % kurzu při stavu směnné hodnoty tohoto měnového páru USD/CZK ve výši rozpětí od 21,5310 do 21,5820 CZK za USD. V uváděníém dni a čase pak těchto směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy se globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rozpětí kurzu od 1,0925 do 1,0928 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD. Aktuální zpomalení meziroční inflace na 12,7 procenta bylo pro analytiky překvapením, trh i Česká národní banka (ČNB) očekávaly vyšší hodnotu. Důvodem výraznějšího zvolnění inflace bylo meziměsíční zlevnění potravin, shodují se odborníci, zároveň ale upozorňují, že vzhledem ke kolísavosti cen potravin je třeba brát tento efekt s rezervou. Na jednociferná čísla podle nich meziroční inflace klesne v červnu nebo v červenci.
„Dubnový výsledek představuje příjemné překvapení, jež je ovšem způsobeno výhradně kategorií potravin, které namísto očekávaného zdražení meziměsíčně vykázaly cenový pokles. Právě potraviny jsou přitom tradičně volatilní a nemají velkou vypovídací hodnotu vzhledem k celkovým inflačním tlakům,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Také hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler vidí hlavní příčinu zpomalení inflace ve zlevnění potravin, zpomalilo také zdražování energií. „Stále však platí, že celá řada položek pokračuje v solidním meziměsíčním růstu a protiinflačně působí jen kvůli vysoké srovnávací základně,“ upozornil pan Seidler. Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka by mohla inflace klesat ještě rychleji, protože se zlepšují nákladové podmínky. „Pozitivně se vyvíjí cena zemního plynu v Evropě, prudce poklesly námořní tarify a příznivý obrat signalizují i některé ceny výrobců. Když k tomu připočteme tlak slabé poptávky, kterou každý měsíc potvrzují čísla z maloobchodu, cesta k nižší inflaci je vydlážděná. Jde jen o to, jak rychle po ní prodejci půjdou,“ uvedl pan Dufek.