Míra inflace ve Velké Británii směřuje nahoru
Čtvrtek 18. srpnaEkonomika ostrovní evropská země za kanálem La Manche, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska aktuálně za červenec letošního roku 2016, zaznamenává nárůst míry inflace z předchozí hodnoty půl procenta na stávajících 0,6 % inflace. Tato hodnota je doposud nejvyšší od roku 2014 a dosáhla tak zvaně 20-ti měsíčního maxima. Růst cen importovaného zboží má nejvyšší tempo od roku 2011. Dramatický propad britské libry (GBP), způsobený Brexitem poslal míru britské inflaci do prozatím nejvyšších hodnot a očekává se, že index spotřebitelských cen by tím pádem mohl vzrůst ještě značněji. Aktuální kurz britské libry (GBP) vůči americkému dolaru (USD) během evropského dopoledne dne 18.srpna 2016, zhruba v čase 9:10 CET je ve výši 1,3062 USD za GBP v momentálním trendu posilování GBP o + 0,18 procenta v rámci dosavadního průběhu obchodní dne.
Ovšem stávající posilování britské libry je podle devizových analytiků spíše zapříčiněno vlivem globálního oslabování amerického dolaru (USD) po zveřejnění údajů z červencového zasedání centrální banky USA – FED (Federal Reserve System). Tento záznam jednání poodhalil daleko vyšší pravděpodobnost toho, že do konce letošního roku 2016 centrální banka FED ponechá své úrokové sazby beze změny. Faktem však v této věci zůstává zda pro členy měnového výboru FED - FOMC bude postačující argument o nebezpečí vzniku deflace při stávajícím vývoji inflace, kdy optimální hranice okolo 2 % je ještě vzdálená neboť data z trhu práce již dávno naplnila kritéria pro možné zvýšené úrokové sazby. Současná holubičí povaha FED však během dnešního evropského rána dne 18.8.2016 poslala evropské akciové trhy vzhůru a to včetně Londýnské burzy, kde akciový index FTSE 100 udává nárůst své bodové hodnoty o + 25,38 bodu což odpovídá v percentuálním vyjádření momentálnímu posílení o + 0,37 % své bodové hodnoty.
V červenci letošního roku 2016 dle oficiálních dat se zvýšily v porovnání s předchozím rokem ceny importovaného zboží do Velké Británie a to o +6,5%, což představuje nejrychlejší tempo růstu za posledních 5 let. Národní statistický úřad ve Velké Británii řekl, že v červenci zdražil zejména plyn, nápoje a hotely. Nicméně zlevnili domovní nájmy a některé hry a hračky. Klíčový pro růst inflace byl ale výsledek referenda z 23. června, řekl úřad. Ekonomická zpráva je o to důležitější, že její data tak zvaně „natvrdo“ reflektují dopad výsledku referenda o opuštění Evropské unie, což bedlivě sleduje centrální banka Spojeného království BoE (Bank of England), která k 4.srpnu 2016 snížila úrokovou míru z 0,5 % na 0,25 % a obnovila program kvantitativního uvolňování formou odkupu dluhopisů v celkovém novém objemu do 70 miliard GBP. Co je ve zprávě nejzajímavější, je skok cen importovaného zboží, tvrdí víceprezident pro průzkum trhu Jameel Ahmad z FXTM. “Zdá se, že toto bude předmětem obav následujících měsíců, protože to značí, že důsledky značně oslabené měny se již projevují na cenách dováženého zboží,“ řekl Ahmad.
Ačkoli již centrální banka BoE (Bank of England) začala se změnami měnové politiky pro zlepšení stavu ekonomiky, je zatím příliš brzo na to, aby se dal zcela objektivně hodnotit dopad Brexitu na britské hospodářství, inflace ale v příštích měsících nejspíše stále poroste. Inflace má tendenci růst, když libra klesá vůči měnám obchodních partnerů jako USA a Eurozóna, tak dovážené výrobky se stanou pro britské kupce dražší a toto v současné situaci vyvolává tlak na index spotřebitelských cen, který je na vzestupu. Podle ratingové agentury Moody bude britská ekonomika zpomalovat avšak neměla by se přiblížit ani blízko stavu recese za předpokladu, že nedojde k tomuto jevu v rámci globálního procesu světové ekonomiky. „Velká Británie zvládne změnu“, prohlásil guvernér centrální banky UK (Union Kingdom) BoE pan Mark Carney .
Nicméně pokles libry zmírní některé z negativních vlivů v krátkodobém horizontu zejména tím, že výše levnější libry poskytuje podporu pro vývoz. Zároveň otvírá možnosti zahraničním investorům využít tradiční a vysoce důvěryhodné investiční nástroje britského finančního trhu. V tomto ohledu analytické zdroje hovoří až o možném 25 % propadu cen nemovitostí, které již nyní zajímají množství zahraničních investorů a zejména obchodníků z Číny. Finanční stratégové nyní pak poukazují na to, že dojde jen k omezenému přelévání finančních nástrojů mezi Eurozónou a nikoliv k úplné stagnaci, jak před referendem tvrdili někteří zastánci setrvání v EU. Faktem ovšem zůstává, že od začátku roku je britská libra (GBP) vůči americkému dolaru o - 12% níže a vůči euru (EUR) dokonce o – 15 procent. Současný kurz na Forex trhu měnového páru EUR/GBP je dne 18.8.2016 v 10:03 CET ve výši 0,8661 GBP za EUR v trendu posilování EUR vůči GPB o + 0,12 % v rámci dosavadního průběhu obchodního dne.