MMF předpovídá Německu již letos mírnou recesi
Pátek 6. říjnaMezinárodní měnový fond (MMF) podle jeho šéfky paní Kristaliny Georgievové předpovídá Německu, jako doposud nejsilnější ekonomice Evropské unie (EU), označované jako motor eurozóny již v závěru letošního roku 2023 nástup hospodářského cyklu recese. Tento hospodářský cyklus recese by podle této odbornice měl být mírný, a jak uvedla ve svém komentáři, je přesvědčena, že z ní německá ekonomika vyjde až v době, kdy opadne cenový šok a inflace začne výrazněji opadat. Tyto skutečnosti s ostatními geopolitickými událostmi a zejména monetární politikou centrální banky eurozóny ECB (European Central Bank) ovlivňují euro (EUR).
Směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) tak v posledních měsících a zejména pak v posledních pěti letech zaznamenala silně volatilitu a pokles své reálné hodnoty vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD), coby světové rezervní měně. Aktuálně se tak v průběhu evropského pátečního rána dne 6. října letošního roku 2023, zhruba v čase 7:51 CET tento tak zvaně globální měnový pár měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu na hodně vzájemného směnného kurzu ve výši 1,053 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,133 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD, měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala bodový stav ve výši 106,51 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,17 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.
Podle vyjádření šéfky MMF paní Georgievové lze označit současný stav ekonomiky Spolkové republiky Německo za „nemocného muže Evropy“, kdy právě Německo bude patrně jedinou velkou ekonomikou světa, která v závěru letošního roku 2023 vykáže hospodářský pokles a tudíž hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s loňským rokem vykáže pokles. Podle šéfky MMF jsou tak strukturální změny německé ekonomiky přímo nutností k tomu, aby došlo k ozdravění její ekonomiky a možnému hospodářskému růstu již v příštích letech. Strukturální reformy v Německu jsou potřebné vzhledem k současným globálním ekonomickým protivětrům, řekla generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgieva pro americké ekonomické zpravodajství CNBC. „Pokud se podíváte na politická rozhodnutí, která Německo přijímá, jsou kolem stimulace strukturálních změn. A samozřejmě, jako každá jiná země, strukturální reformy jsou v tomto nejistějším světě s nízkými vyhlídkami hrubého růstu nutností,“ řekla ve středu dne 5.10.2023 paní Georgievová.
Podle Georgievové by se v Německu měly reformy zaměřit zejména na automobilový průmysl, pokud chce země zvýšit produktivitu. “Pro Německo je to velmi viditelné v potřebě restrukturalizace automobilového sektoru pro tuto ekonomiku zítřka,” řekla šífka MMF. Tyto její poznámky v poskytnutém komentáři US ekonomickým zpravodajům pak odrážejí poznámky a úvahy pana Hanse-Wernera Sinna, emeritního prezidenta institutu Ifo, které zazněly již na zářijovém fóru Ambrosetti, který se konal letošní rok 2023 v Itálii. Tam pan emeritní prezident řekl, že získání titulu „nemocný muž“ v Německu „má co do činění s automobilovým průmyslem, který je srdcem německého průmyslu, a na tom závisí mnoho věcí. Automobily a autodíly byly v loňském roce 2022 největším německým exportem a představovaly 15,6 % hodnoty zboží prodaného v zahraničí, ukazují údaje Spolkového statistického úřadu. Sektor však zažívá těžké časy, jak výroba aut, tak export slábnou, protože spotřebitelé omezují své výdaje uprostřed prudce rostoucích úrokových sazeb na půjčky, vysoké inflace a obav z recese.