Mráz v Texasu zvýšil cenu ropy
Úterý 23. únoraJih USA v minulém týdnu postihly nezvykle vysoké mrazy, které způsobily výpadek těžby břídličné ropy v Texasu a v globální produkci lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak chybí zhruba 2 miliony barelů denně. Obnova těžby ropy z břidličných formací na jihu Spojených států amerických (USA) podle těžařských odborníků potrvá nejméně dva týdny, ale cesta k obnovení normálu vedoucí k nižším cenám ropy na globálním komoditním trhu bude podle analytiků makléřských společností a finančním stratégům investičních bank ještě delší.
V reakci na tyto události tak reagoval světový obchod s ropou, kdy v průběhu úterního evropského rána dne 23.února 2021, zhruba v čase 6:38 CET se na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na hodnotě ve výši 62,73 USD za barel s dosavadním denním nárůstem o + 1,67 % své ceny. Tato stávající cena tak dle technické analýzy dle sdělení ekonomických zpravodajů tak představuje svůj nárůst od začátku letošního roku 2021 o + 29,07 % ceny a v ročním porovnání pak cena ropy WTI se zvýšila o + 20,17 % za posledních 52 týdnů. Podle vydření analytiků investiční skupiny a bankovního domu Goldman Sachs lze očekávat, že cena ropy WTI může v průběhu letošního roku 2021a zejména pak v jeho závěru vzrůst až k cenové hranici ve výší okolo 72 USD za barel.
Těchto skutečností s cenovým růstem nezůstala nedotčena ani cena evropského protějšku ropě WTI a to severomořská ropa Brent, jejíž cena rovněž vzrostla. Aktuálně se tak severomořská ropa Brent v průběheu evropského úterního rána dne 23.2.2021, zhruba v čase 7:33 CET obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) v hodnotě ve výši 66,35 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 1,70 % své předchozí ceny. Podle údajů ekonomických zpravodajů vyplývajících z dat technické analýzy tak stávající cena severomořské ropy Brent navýšila od začátku letošního roku 2021 o + 28,22 % svoji původní cenu ve srovnání s cenou v závěru loňského roku 2020. Těchto cen ropy na globálním komoditním trhu bylo dosažena i za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) jako hlavní komoditní měna na devizovém trhu posilovala.
Stát Texas v USA a okolí zasáhly v minulých dnech prudké mrazy, kvůli nimž se zastavila prakticky veškerá těžba ropy a zemního plynu. Na některých místech v Texasu venkovní teploty v minulém týdnu spadly až k minus 20 stupňům Celsia, což představuje pro danou oblast v porovnání s předchozím několika desetiletým obdobím výrazně abnormální stav, A právě nejen lidé, ale zejména těžařská technika včetně infrastruktury energetické sítě není na takové počasí uzpůsobena tak, aby mohla být plně funkční. Tudíž těžařské odvětví tohoto segmentu ropné výroby se stále potýká s těžkostmi, zejména kvůli zamrzlému potrubí a výpadkům v dodávkách elektřiny. Energetici část dodávek sice obnovili, někde ale problémy přetrvávají.
Těžaři se snaží těžbu rychle obnovit, k popraskanému potrubí se ale kvůli zledovatělé silnici často ani nemohou dostat nákladní auta, která vezou potřebné vybavení. Výpadek tak představuje skoro 40 procent těžby v celých Spojených státech. Těžkosti se dotkly asi pěti milionů barelů denně, které se těžily v Permské pánvi. Pokud se bude situace v Texasu a okolí vracet k normálu jen pozvolna, budou to patrně nadále pociťovat i světové komoditní trhy. To by mohlo znamenat i další růst cen, které už v minulých dnech vystoupily na maximum za poslední rok. A právě na tyto situaci upozorňují analytici investičního a bankovního domu Goldman Sachs, kteří tak predikují možný nárůst cen lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) ve třetím čtvrtletí letošního roku 2021 k cenové hranici okolo 72 USD za barel a cena ropy Brent by mohla dosáhnout k 75 USD za barel.