Naplní se výhled medvědího trhu s ropou ?
Středa 13. listopaduCeny ropy by se mohly již v roce 2025 propadnout na zhruba 40 USD za barel, pokud ropný kartel OPEC a OPEC+ zruší dobrovolné snížení produkce. Ceny ropy mohou zaznamenat drastický pokles v případě, že zejména OPEC+ zruší svá stávající omezení produkce, uvedli pozorovatelé trhu. Pokles na 40 USD za barel by znamenal asi 40% vymazání současných cen ropy. Aliance producentů ropy OPEC a OPEC+ se však pravděpodobněji rozhodne pro postupné uvolňování na začátku příštího roku 2025 ve srovnání s úplným a okamžitým uvolněním své produkce ropy, uvedli analytici a stratégové komoditního trhu.
Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 13.11.2024, zhruba v čase 6:51 CET se cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) pohybovala na hodnotě ve výši 68,25 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,19 % ceny. Ve srovnání s cenou této ropy na konci měsíce října letošního roku se jedná o zhruba více jak pěti procentní okamžitý pokles ceny, V celkovém ročním porovnání ceny ropy WTI dle dat technické analýzy tato ropa poklesla o – 7,77 % své ceny za posledních 52 týdnů. Nicméně průměrný pokles cen ropy od začátku letošního roku 2024 jak uvádějí analytici není tak drastický v porovnání s predikcí následujícího vývoje, neboť tento pokles od začátku ledna roku 2025 představuje cenové snížení o – 2,54 %, avšak za poslední 3 měsíce cena ropy WTI poklesla již výrazněji a to o – 12,89 % své ceny.
Tento stav pak dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky souvisí s několika faktory jako je silný americký dolar (USD) a zejména nedošlo k naplnění investorských představ o zvyšující se spotřebě ropy v Číně, kdy tak převis nabídky nad poptávkou stále snižuje ceny ropy. Dalším argumentem těchto odborníků je skutečnost, že v průběhu válečného konfliktu na Blízkém východě doposud nedošlo k zastavení těžby ropy či výraznému poškození těžebních zařízení a omezení transferu ropy z této oblasti. Všechny tyto skutečnosti tak vytváří investorský sentiment, který účinně zabraňuje dalšímu růstu cen ropy, ba naopak její cenu snižuje. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se v uvedeném dni a čase na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) pohybovala na hodnotě ve výši 72,04 USD za barel s dosavadním denním rlstem o – 0,21 % své ceny po předchozím poklesu. Současná cena ropy Brent tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční pokles o – 8,05 % ceny za posledních 52 týdnů, z čehož cena ropy Brent od začátku letošního roku 2024 poklesla o – 3,55 procenta.
Vzhledem k tomu, že růst poptávky po ropě v příštím roce 2025 pravděpodobně nebude o mnoho vyšší než 100 milionů barelů denně, tak úplné uvolnění omezení dodávek OPEC+ v roce 2025 by „nepochybně znamenalo velmi strmý pokles cen ropy, možná až ke 40 dolarům za barel,“ uvedl Henning Gloystein, šéf energetiky, klimatu a zdrojů v Eurasia Group. Obdobně pak hovořil i energetický senior analytik ze společnosti MST Marquee pan Saul Kavonic, který předpokládá, že pokud by OPEC+ uvolnil škrty bez ohledu na poptávku, „ve skutečnosti by to znamenalo cenovou válku o podíl na trhu, která by mohla poslat ropu na minima, jaká tu nebyla od Covidu“. Nicméně předpoklady těchto odborníků spíše udávají postupné uvolňování omezené produkce ropy aliance OPEC a OPEC+. Avšak na druhé straně je část analytiků a finančních stratégů, kteří tvrdí pravý opak a to, že v případě rozšíření válečného konfliktu na Blízkém východě, kdy by došlo k výraznému omezení těžby ropy a zamezení dopravního koridoru produkce ropy tak ceny ropy by se mohly na základě převisu poptávky nad nabídkou vyšplhat ke 100 USD za barel. V současnosti však převažuje názor odborníků, kteří odhadují nižší ceny ropy v příštím roce 2025 s jejich postupným poklesem.