Nárůst inflace v USA oslabil americký dolar

Středa 9. února

USD UP FX24

Aktuální odhady růstu inflace ve Spojených státech amerických před jejím oficiálním čtvrtečním dne 10.2.2022 zveřejněním vypovídají o spíše setrvalém stavu vysoké míry inflace než o pokračujícím dynamickém růstu. Tyto odhady tak zdávají inflaci v měsíci lednu 2022 ve výši 7,3 % oproti prosincové inflaci loňského roku 2021, která dle již reportovaných dat 12.1.2022 dosáhla 7 procent. Celkově pak jádrová inflace v USA za rok 2021 byla ve výši 4,6 % a vlastní spotřebitelská inflace již dovršila objemu ve výši 6 procent meziročně. Na základě těchto skutečností směnná hodnota amerického dolaru (USD) momentálně oslabila.

Americký dolar (USD) se aktuálně pohybuje ve své síle směnné hodnoty dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, na bodovém stavu ve výši 95,56 USD bodů s dosavadním denním oslabením o – 0,09 % bodové hodnoty dle tohoto indexu udávající data k evropskému středečnímu ránu dne 9.2.2022, zhruba v čase 6:59 CET. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) na mezinárodním devizovém trhu v rámci forexových operací obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,1423 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,08 % kurzu vůči USD. Za této situace rovněž během tohoto uváděného dne a času posílila britská libra (GBP) vůči USD a vzájemný směnný kurz tohoto měnového páru GBP/USD byl ve výši 1,3557 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,12 % kurzu vůči USD. Dalším velmi výrazným signálem pro mezinárodní devizové trhy je aktuální pokles směnné hodnoty USD vůči japonskému jenu (JPY).

V průběhu evropského středečního rána dne 9.února letošního roku 2022, zhruba v čase 7:09 CET se tento měnový pár USD/JPY obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 115,42 JPY za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,10 % vůči JPY. Tento pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) částečně ovlivnil i ceny globálního komoditního trhu a to zejména tradičně ceny zlata a ropy neboť americký dolar je globální komoditní měna. Cena zlata se na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) dne 9.2.2022, zhruba v čase 7:15 CET pohybovala ve výši 1.828,60 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,04 % své ceny. Obdobný vývoj obchodního trendu býčího trhu zaznamenaly i obě komodity ropy a lehká americká ropa WTI se obchodovala v ceně 89,55 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,21 % své ceny. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent v uváděném dni a čase vykazovala vyobchodovanou cenu ve výši 90,99 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,23 % své ceny.

Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky a finanční stratégy bankovního sektoru,  stávající stav ekonomiky USA míří do recese a to zejména s ohledem na stále setrvávající relativně značně vysokou míru inflace a především pak k přihlédnutí ohledně situace na trhu práce ve Spojených státech. Odborné úvahy, které jsou ověřeny zkušenostmi z předchozích hospodářských krizí vypovídají o tom, že kritická míra nezvěstnosti jsou 3 % a pokud klesne nezaměstnanost pod tuto hranii je to jednoznačný signál o tom, že daná ekonomika se přehřívá a inflační tlaky spolu s růstem mezd dostávají tuto ekonomiku do hospodářského cyklu recese. Nyní pod hrozbou tohoto varování drtivá většina investorů, obchodníků a i drobných střadatelů vyčkává na březnové zasedání centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED), která by skokovým zvýšením úrokových sazeb tento negativní trend formou zpřísněné monetární politiky mohla změnit. Na základě zvýšení úrokových sazeb pak analytici predikují posílení směnné hodnoty USA a částečnou stabilizaci trhu práce v USA.