Nárůst spotřebitelských cen dopadá i na korporátní dluhopisy

Čtvrtek 14. dubna

CZD Les

Vzrůstající životní náklady, které tak začínají oslabovat výdaje podle ekonomických odborníků již začínají dopad také na korporátní dluhopisy v Evropě. Zejména výnosy korpotátních dluhopisů eurozóny vykazují stagnaci a některé dokonce výnosový pokles a to zejména těch emitentů, kteří jsou napojeni na produktovou výrobu zejména aut a oděvního spotřebitelského průmyslu. Na druhé straně evropské korporátní dluhopisy těch zemí, které mají vlastní monetární politiku jako je například Maďarsko, Polsko a zejména Česká republika s vlastní měnou česká koruna (CZK) neustále zažívají korporátní boom.

Vlastní monetární politika domácí centrální banky s vlastní měnou dané země pak prostřednictvím úrokových sazeb spolu s případnými intervencemi tuzemské centrální banky umožňuje rychlejší , efektnější a účinnější způsob ochrany ekonomiky před inflací, kdy vyšší úrokové sazby podporují vyšší výnosy finančních produktů a zejména pak korporátních dluhopisů. Na rozdíl od eurozńy, kde centrální banka Evropská centrální banka (ECB) ponechává základní úrokovou sazbu na nule a depozitní sazby jsou dokonce záporné na hodnotě – 0,50 % p.a.s tím, že směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) neustále oslabuje svoji pozici na rozdíl například od české koruny (CZK), která si udržuje relativně stabilní a mírně posilující kurz jak vůči euru (EUR) tak i vůči americkému dolaru (USD). Aktuálně se tak v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 14.dubna roku 2022, zhruba v čase 6:10 CET česká koruna (CZK) obchodovala vůči euru (EUR) na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě rozpětí kurzu ve výši od 24,3901 do 24,4710 CZK za EUR s dosavadním denním posílením CZK o + 0,04 % kurzu vůči EUR.

Podle údajů zkompletovaných americkou obchodně-zpravodajskou agenturou Bloomberg tak emitenti korporátních dluhopisů ze sektoru oděvního a zejména automobilového průmyslu jsou momentálně pod velkým tlakem, aby dostály svým závazkům, avšak emitenti vyrábějící a dodávající tak zvané základní zboží denní a zvláštní potřeby jako jsou například hygienické potřeby, léky a zejména potraviny v současnosti vykazují nárůst svých tržeb i zisky. Spolu s tím se velmi výrazně zvýšily výnosy těm emitentům, kteří zaujímají zvláštní nebo-li specifické postavení na spotřebitelském trhu jako jsou společnosti zabývající se vodním a lesním hospodářstvím. V tomto ohledu pak distribuce firem dodávající na trh například domácí rybí produkty za stále atraktivní ceny se mnohonásobně zvýšila a dále pak se enormně výrazně rozvinulo lesní hospodářství s ohledem na mnohonásobný růst cen lesních pozemků spolu se skokovým růstem cen dřeva na spotřebitelském trhu, který pro svoji specifičnost a unikátní potřebu tzv.dřevěné hmoty tyto ceny plně akceptoval s tendencí pokračujícího růstu cen dřevozpracujícího průmyslu.

V důsledku těchto událostí a změn pak investoři a zejména drobní střadatelé intenzivně hledají vhodné investiční nástroje k zamezení znehodnocování svých úspor neustále narůstající inflací v ČR. V této souvislosti se tak zvýšil zájem investorů a zejména drobných střadatelů o umístění svých investic na dluhopisovém trhu a to prostřednictvím korporátních dluhopisů. Zájem je pak zejména o emise těch společností, které svojí činností přesvědčí investory o tom, že podstupované investiční riziko je bez jejich výrazných obav plně přijatelné. V poslední době se tak ukazuje, že jedním z těchto investory přijatelnými obory činnosti, vyjma tradičních oborů jako jsou energetika a nemovitostní trh, jsou i odvětví dřevozpracujícího průmyslu včetně lesnictví.  Této situace pak vhodně se značným efektem využívají na jedné straně právě společnosti zabývající se lesnickou činností spolu s provozováním dřevozpracující výroby k vydávání vlastní emise podnikových dluhopisů jako tak zvané korporátní dluhopisy. A právě investoři díky těmto korporátním dluhopisům mohou realizovat vysoce atraktivní zisk neboť nárůsty cen dřeva umožňují těmto emitentům z řad dřevozpracujícího průmyslu poskytnout svým věřitelům výnosný úrok jako výnos těchto dluhopisů. Například jednou z velmi úspěšných dřevařských těžařů a následných zpracovatelů dřeva je plzeňská společnost Wood Seeds s.r.o., která již třetím rokem úspěšně vydala emise svých podnikových dluhopisů.