Největší zvýšení sazeb v USA za posledních 20 let

Čtvrtek 5. května

FED 7 FX24

Centrální banka Spojených států amerických FED (Federal Reserve Systém) na svém včerejším zasedání dne 4.května letošního roku 2022 prostřednictvím Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), do jehož gestce monetární politika USA výhradně patří, zvýšila základní úrokovou sazbu a to skokově o 50 bazických bodů. Tento pohyb bankovních sazeb tak představuje největší zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech od roku 2000 a dle vyjádření předsedy FEDu pana Jerome Powella je toto zvýšení pokračující reakcí centrální banky na rostoucí inflační tlaky v USA.

V reakci na tuto skutečnost zvýšení úrokových sazeb v USA tak netradičně došlo k zvýšení cen akciového trhu, kdy ceny akcií vylétly velmi vysoko a například prestižní americký akciový index DJIA během tohoto středečního dne 4.5.2022 připsal 932,27 bodů, což představovalo denní nárůst o + 2,81 %, akciový index NASDAQ, který je složen převážně z akcií technologických společností za tento den připsal dokonce o + 3,19 %  svých bodů více. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností tato do jisté míry anomálie nastala proto, protože drtivá většina investorů s tímto krokem FED dle náznaků šéfa FEDu pana Powella počítala a vytvořila svými ryze spekulativními pozicemi na akciovém trhu takovou situaci, která v tomto případě zcela vyšla neboť i předpoklad investorů byl také zcela přesný. Investoři a hlavně spekulující obchodníci na akciovém trhu vycházeli z toho, že centrální bankéři v USA zvolí takovou formu zpřísnění monetární politiky, aby zpomalili tempo růstu inflace, avšak nezpůsobily tím ekonomickou recesi.

Spolu se závěrem denního obchodování na akciovém trhu ve středu 4.5.2022 na tuto skutečnost zvýšení úrokových sazeb v USA zareagoval i mezinárodní devizový trh ve vztahu k směnné hodnotě americkému dolaru (USD), jehož hodnota na rozdíl od předchozích zvyšování úrokových sazeb se prozatím výrazně nezvýšila, avšak pochopitelně si i nadále udržuje svoji relativně silnou pozici. Aktuálně se tak směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 5.5.2022, zhruba v čase 8:11 CET na bodovém stavu ve výši 102,66 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,07 % bodové hodnoty. V tomto uváděném dni a čase se tak na devizovém trhu v rámci forexových operací obchodoval globální měnový pár EUR/USD ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,061 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,104 % kurzu vůči USD.

FOMC FED na svém zasedání, které tradičně probíhalo jako dvoudenní ve dnech 3. a 4, května letošního roku 2022 rovněž vyjma očekávaného zvýšení úrokových sazeb, kdy stávající výše tak dosahuje rozpětí od 0,75 do 1,00 % p.a., projednalo záležitosti ohledně odkupu dluhopisů a dospělo k závěru, že v rámci programu odkupu aktiv centrální banku následně sníží svoji držbu dluhopisů a to o 95 miliard USD měsíčně. Podle plánu nastíněného ve středu 4.5.2022 po zasedání FOMC FED bude snižování rozvahy probíhat ve fázích, přičemž centrální banka USA umožní, aby se omezená úroveň výnosů ze splatných dluhopisů každý měsíc stáhla, zatímco zbytek reinvestuje. Počínaje 1. červnem 2022 se podle plánu sníží odkupu státních pokladničních poukázek o 30 miliard USD a 17,5 miliardy USD za cenné papíry zajištěné hypotékami. Po třech měsících se strop pro poukázky zvýší na 60 miliard USD a 35 miliard USD pro hypotéky. Předpoklad analytiků investiční skupiny CME tak očekává, že FOMC FED bude i nadále pokračovat v rámci boje proti inflaci ve zvyšování úrokových sazeb a tudíž lze předpokládat, že v konci letošního roku 2022 dosáhne základní úroková sazba v USA výše rozpětí od 2,75 do 3,00 procent ročně.