Nekonfliktní jednání OPEC přináší vyšší cenu ropy

Pondělí 6. června

Setkání členů zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries), které se konalo minulý čtvrtek 2.června 2016 v rakouské Vídni dospělo k nekonfliktnímu závěru. Toto jednání podle hodnocení analytiků a ekonomických zpravodajů probíhalo v atmosféře deklarované možné spolupráce účastníků setkání a přijaté závěry vyjadřující shodu možné budoucí spolupráce. Výsledek tohoto setkání členů OPEC se projevil i na trhu s ropou a aktuálně dne 6.června 2016 během evropského rána zhruba v čase 7:22 CET se cena lehké americké ropy WTI pohybuje ve výši 49,10 USD za barel a severomořská ropa Brent se obchoduje dokonce již v ceně 50,06 USD za barel v trendu býčího trhu.

Toto 169. v pořadí setkání členů OPEC přineslo dle sdělení nezávislých ekonomických zpravodajů výrazný posun k možnosti dospět k vzájemně závazné dohodě ohledně těžebních limitů ropné produkce. Na rozdíl od dubnového setkání členů OPEC v letošním roce 2016 v katarském Dauhá toto jednání ze strany všech účastníků mělo charakter konstruktivního jednání s citelnou snahou budoucí dohody. Dokonce i přes ostré neshody členských zemí OPEC jako jsou země Irán a Saudská Arábie v průběhu jednání nedošlo k očekávaným ostrým výpadům a konfliktu. Oba energetičtí ministři těchto zemí vystupovali téměř jednotně a hovořili o možnosti budoucí spolupráce.

 

Ovšem potřebný krok přijetí závazné rezoluce či uzavření dohody na bázi smluvního vztahu upravující jednotlivým členským zemím OPEC jejich limity těžby ropy na tomto jednání nenastal. Nicméně účastníci jednání členských zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC jednomyslně deklarovali a odsouhlasili, že nyní nebude docházet ke změně výroby a dalšímu navyšování denní produkce ropy a stávající úroveň objemu těžby zůstane zachována. Vzhledem k současnému odstavení těžby ropy v Nigérii, také na území Libye, části Kanady a omezení těžby v USA lze dle analytiků odhadnout, že nyní chybí na trhu zhruba 3-4 miliony barelů ropy denně. Toto množství dle neověřených zpráv mají nahradit paradoxně společné dodávky Saudské Arábie a Iránu a tím lze i vysvětlit vzácně deklarovanou jednotu těchto zemí na setkání členů OPEC.

 

Podle finančních stratégů investičních bank a skupin je v současnosti celosvětový trh s ropou ve velmi dobré kondici a dle navazujícího sdělení analytiků makléřských společností by cena ropy rozhodně v dohledné době neměla poklesnout pod 30 USD za barel a její dočasná krátkodobá úroveň cenové hranice by se měla spíše pohybovat okolo 50 USD za barel. Výhled vývoje ceny podle vysoce optimistických analytických zdrojů pak v střednědobém investičním horizontu hovoří o cenové hranici ropy WTI na úrovni 75 USD za barel a výhled ceny pro ropu Brent dokonce udává cenu až k 80 USD za barel. Ostatní analytické zdroje ve výhledu konce letošního roku spíše udávají hodnoty tohoto černého zlata v rozmezí 60-65 USD za barel.