Nízká cena ropy napomáhá ekonomice zemí střední Evropy

Úterý 12. května

Podle vyjádření předních světových ekonomů a i analytiků makléřských domů a velkých světových bank stávající cena ropné produkce zejména pak cena lehké americké ropy oscilující okolo 60 USD za barel a lehce pod touto hranicí v posledních týdnech letošního roku 2015 zapříčinila né až tak očekavánou reakci v podobě zrychlení nárustu zemí ve střední Evropě a to nejen předně ekonomiky České republiky, ale i Slovenska a Rakouska. Tento vývoj cen ropy je pak naopak silně nepříznivý pro Ruskou federaci, ale i samotné Spojené státy americké zejména s ohledem na nepříznivou situaci tvorby cen produkce břidličné těžby pocházející z území USA.

Aktuální situace cen na světovém trhu s ropou dne 12.května 2015 zhruba v čase 11:10 CET zaznamenává jejich nárůst a obchod s touto energetickou surovinou se pohybuje v trendu momentálního býčího trhu. V tomto uvedeném čase se ropa Brent obchoduje na ceně 65,62 USD za barel a ropa WTI v rámci obchodování momentálně dosáhla své ceny 59,69 USD za barel.

Vývoj cen ropy dle analytiků podle dlouhodobého investičního horizontu zatím ve svém výhledu nedoznal výraznějších změn a to s předpokladem postupného nárůstu cen ropné produkce, která by během prázdninových měsíců měla zaznamenat nárůst svých cen tak, aby se cena ropy WTI během podzimu 2015 ustálila nad hranicí 70 USD za barel. Ovšem dnešní dne 12.května 2015 počínající přímé osobní jednání USA a Ruska prostřednictvím ministra zahraničních věcí Kerryho a ruského prezidenta Putina v Moskvě by mohlo dle analytiků pokud se téma cen ropy dostane na pořad jednání toto zvýšení cen ropy na světových trzích výrazně časově uspíšit. I přes velkou rozdílnost pohledu na řešení situace na Ukrajině je více než patrné, že nízká cena ropy na světovém trhu brzdí rozvoj a nárůst ekonomiky obou států ikdyž politicky a vojensky diamentrálně jinak orientované. Toto je jedno z málo témat, kde obě světové velmoci mohou najít společný zájem k řešení výhodnosti pro obě strany.

Z tohoto pak někteří analytici usuzují, že k nárůstu cen ropy by mohlo dojít již v průběhu několika následujících týdnů v začátku prázdninových měsíců roku 2015 a to s potencionální možností až k cenám ropné produkce na hodnotě lehké americké ropy označované jako ropa WTI lehce přesahující cenovou hranici 80 USD za barel. Tomu to by následně měla odpovídat i potencionálně dosažitelná cena v rámci obchodování s ropou Brent okolo cenové hranice 90 USD za barel.