Obavy o poptávku ropy jsou vyšší než hrozby Blízkého východu
Středa 17. dubnaCeny ropy se ve středu dne 17.4.2024 zmírnily, protože obavy o globální poptávku kvůli slabé ekonomické hybnosti v Číně a mizející naděje na snížení úrokových sazeb v USA v blízké budoucnosti převážily obavy z nabídky ropy kvůli zvýšenému napětí na Blízkém východě. Ceny ropy se tento týden zatím zmírnily, protože ekonomické údaje tlačily na sentiment investorů, omezovaly zisky z geopolitického napětí, s vidinou toho jak by mohl Izrael reagovat na víkendový útok Íránu na izraelské území. Spolu s tím americký dolar (USD) udržuje značně vysokou směnnou hodnotu.
Aktuálně se tak za uvedených skutečností v průběhu středečního evropského dopoledne dne 17.dubna letošního roku 2024, zhruba v čase 9:03 CET lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 84,96 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,47 % své ceny. Nicméně tento současný pokles ceny ropy dle dat technické analýzy v celkovém porovnání ceny stále ponechává hodnotu ropy v cenovém růstu a to o + 12,01 % ceny za posledních 52 týdnů a od začátku letošního roku 2024 cena ropy vrostla dokonce o + 18,23 % své ceny v porovnání s cenou v konci loňského roku 2023. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se v uvedeném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) ve výši 89,73 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,32 % své ceny. Tato cena tak představuje celkový roční růst o + 12,25 % ceny za posledních 52 týdnů a růst o + 17,07 % své ceny od začátku letošního roku 2024.
Těchto vzájemných cen ropy na komoditním trhu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala velmi silný bodový stav dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Aktuální bodový stav DXY v uvedeném dni a čase vyl ve výši 106,23 USD bodů s dosavadním denním mírnějším poklesem o – 0,03 % bodové hodnoty, kdy tento bodový stav je z historie vývoje USD značně vysoký a dle ekonomů a finančních stratégů takto velmi silný americký dolar (USD) již poškozuje ekonomiky USA a to nejen v odvětví zahraničního obchodu. Během středečního dopoledne dne 17.4.2024 se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby ústřední měny komoditních trhů, pohyboval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,062 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,066 % kurzu vůči USD. Analytici pak k tomuto sdělují, že euro vůči americkému dolaru vykazuje již dlouhodobé oslabení své směnné hodnoty pod hranicí 1,10 USD za EUR,
„Obavy z poptávky vzrostly kvůli očekáváním, že snížení úrokových sazeb v USA bude pravděpodobně zpožděno a ekonomické údaje z Číny budou slabší, než se očekávalo,“ řekl Hiroyuki Kikukawa, prezident NS Trading, jednotky společnosti Nissan Securities. „Protože trh až do minulého týdne rostl kvůli obavám o dodávky uprostřed eskalujícího napětí na Blízkém východě, relativně zdrženlivá íránská agrese neposkytla půdu pro skupování,“ řekl tento odborník a dále pak předpověděl, že se ropa WTI bude obchodovat kolem 83 až 88 USD bez jakéhokoli nového vývoje. Účastníci trhu s ropou tak vyčkávají na snížení úrokových sazeb centrální bankou USA Federal Reserve Systém (FED). Částečnou odpověď pak mohou investoři nalézt v sdělení šéfa FEDu : „Řada neuspokojivých údajů ukazující silnější než očekávanou inflaci znamená, že Federální rezervní systém bude pravděpodobně potřebovat více času, než se dříve myslelo, aby si byl jistý, že inflace je na cestě ke dvěma procentům“, řekl předseda Fedu Jerome Powell.