Obavy ze snížení poptávky po ropě snížily její cenu

Úterý 3. srpna

Oil FXG

Ceny ropy již v průběhu pondělního večera dne 2.srpna 2021 zamířily směrem dolů neboť informace o globálním nárůstu mutace koronaviru Covid-19 s mutací označovanou jako delta a delta plus předznamenávají další možná omezení a snížení spotřeby ropy. Zejména pak zprávy z Číny, kde se již ve 14 z 32 provinciích tato variantu koronaviru plně vyskytuje dává jasnou domněnku, že další omezení mobility bude následovat, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. V důsledku tohoto pak finanční trhy zaznamenaly pokles svých cen a cena ropy na komoditním trhu během dvou dnů poklesla zhruba o tři procenta své předchozí ceny.

Aktuálně se tak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala v průběhu úterního evropského rána dne 3.srpna letošního roku 2021, zhruba v čase 8:05 CET na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 71,22 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,06 % své předchozí ceny. Ovšem i přes tento momentální pokles tato cena dle dat technické analýzy představuje roční nárůst o + 62,19 % své ceny za posledních 52 týdnů. Cena ropy WTI tak stále vykazuje svůj dlouhodobý nárůst ceny a jen od začátku letošního roku 2021 její cena vzrostla o + 47,9 % své ceny. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 72,79 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,14 % své předchozí ceny. Ropa Brent rovněž tak jako ropa WTI zaznamenává svůj dlouhodobý cenový růst a dle dat technické analýzy od začátku letošního roku se její cena zvýšila o + 42,9 % a v ročním porovnání pak byl nárůst o + 53,22 % ceny za posledních 52 týdnů.

Stávající situace na komoditním trhu ohledně cen ropy je ovšem podle analytiků jen krátkodobou záležitostí a i nadále lze očekávat vzrůstající trend cen ropy na komoditním trhu. V této spojitosti pak tito odborníci poukazují na změnu sentimentu investorů ve vztahu k ropným společnostem a zájmu o nákup jejich akcií, kdy se prohloubila důvěra investorů k těžařům a to zejména s ohledem na tvorbu jejich zisku a následné výplatě dividend. Analytici společnosti Morgan Stanley poznamenali, že ceny hlavních energetických akcií jsou i nadále ukotveny v jejich rozdělení dividend. Bez ohledu na podstatné zvýšení prognóz volných peněžních toků banka uvedla, že očekávání dividend Big Oil zůstávají „spíše statická“. “Energetická transformace staví investory před velkou nejistotu a záznamy o alokaci kapitálu v tomto odvětví byly v posledním desetiletí přinejlepším smíšené.” Investoři proto oceňují pouze peněžní tok, který jim byl vyplacen, přičemž za peněžní tok je ve společnostech ponechán malý kredit, “uvedli tito američtí experti.

Podle zpráv ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank je značný předpoklad změny obchodního trendu cen ropy a to do býčího trhu. po té co se potvrdí zprávy o klesajících světových zásobách ropy. Podle těchto údajů jen v Spojených státech amerických (USA) klesají zásoby ropy a pohonných hmot již třetí týden v řadě za sebou, což již ukázal předběžný průzkum světové tiskové agentury Reuters. V této souvislosti pak ekonomičtí zpravodajové a analytici ANZ Research za klíčový problém aktuálního snížení cen ropy označili zpomalení výrobní činnosti v Číně a Spojených státech amerických (USA). Čínská ekonomická aktivita se v červenci 2021 nadále uvolňovala, přičemž oficiální index nákupních manažerů výroby klesl na 50,4 z 50,9 bodů v červnu 2021 uvedli analytici ANZ. Také výrobní činnost v USA zpomalila, index ISM v červnu 2021 klesl  z 60,6 na 59,5 bodů, což je nejnižší hodnotu od ledna letošního roku 2021.