Obchod s ropou je stále atraktivní

Úterý 7. března

Zájem investorů, po loňské dohodě z listopadu 2016 států sdružených v kartelu zemí vyvážejících ropu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) ohledně snížení těžby surové ropy, o obchodování s touto komoditou tak zvaného černého zlata – ropy se zvýšil. Tento zájem se projevil po té, co tato dohoda zemí OPEC i zemí mimo OPEC a to zejména Ruské federace s účinností od začátku letošního roku 2017 opravdu reálně funguje a cena ropy se již ustálila nad hodnotou 50 USD za barel. Aktuálně dne 7.března 2017, zhruba v čase 6:56 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchoduje v ceně 53,15 USD za barel a severomořská ropa Brent udává svoji cenu ve výši 55,91 USD za barel s tím, že momentálně obě udávané komodity se nacházejí v obchodním trendu mírného poklesu své ceny, dle analytiků a to z důvodu výběru zisků investory.

Současný propad v ropném průmyslu způsobený slabými cenami může dlouhodobě výrazně snížit růst ropných zásob. Uvádí to International Energy Agency (IEA) ve své pětileté předpovědi. „Pokud nebude rekordní propad v investicích za roky 2015 a 2016 dorovnán, nárůst zásob se může do roku 2020 ocitnout na mrtvém bodě,“ uvádí zpráva. Poukazuje na to, že v roce 2015 spadl objem investic v ropném průmyslu o 25 % a v roce 2016 o dalších 26 %. Je evidentní, že omezení těžby v zemích OPEC a několika dalších nečlenských států a nárůst těžby v zemích mimo OPEC, zejména USA, jsou důvodem pro „velmi plochou křivku vývoje cen ropy, od které odvíjíme naši předpověď,“ uvádí IEA.

 

Futures ropy Brent se od začátku roku pohybovaly mezi 53 a 58 USD za barel. Futures ropy West Texas Intermediate (WTI) kolísaly mezi 50 a 55 USD za barel. K možnému deficitu v globálních rezervách může dojít okolo roku 2020. Pokud k němu dojde, bude to způsobeno růstem poptávky, který předčí objem těžby. Podle IEA se poptávka mezi roky 2016 až 2020 zvýší o 7,3 milionu barelů denně. Tím výrazně předčí přepokládaný nárůst objemu těžby, který je cca 6 milionů barelů denně. Podle zprávy IEA by tímto rozdílem mezi růstem nabídky a poptávky mohly volné kapacity těžby ropy klesnout na 14leté minimum. Teď jsme podle IEA svědky „druhé vlny růstu amerických zásob. Velikost tohoto růstu bude záležet na vývoji cen.“

 

Nejnovější data o amerických zásobách ropy ukázala rekordní hodnoty, což tlačí na cenu ropy. Na Newyorské burze ropa West Texas Intermediate (WTI)  ve své ceně od začátku roku 2017 klesla o – 4,53 %  a ropa Brent udává pokles své ceny od začátku roku 2017 ve výši o – 3,64 procenta. Americké zásoby surové ropy stouply minulý týden na rekordní hodnotu 520,2 milionu barelů podle dat z U. S. Energy Information Administration. Nárůst byl způsoben zvýšeným importem ze Saudské Arábie, Iráku a Kanady. Silná domácí těžba, která se už druhý týden drží nad 9 miliony barelů denně, k tomu také přispěla. Nevídaný nárůst těžby v USA omezil zvyšování ceny ropy, o které usiluje OPEC  se svou dohodou o omezení těžby.

 

Tyto dvě protisíly drží ceny v úzkém rozmezí 54 USD až 57 USD za barel. ANZ Research upozornil na fakt, že volatilita cen ropy je nejnižší od roku 2014. Analytici očekávají podobný klid ve vývoji cen až do konce května. Na konec května je naplánovaná schůze OPEC, na které se rozhodnou, jestli chtějí omezit těžbu na dalších šest měsíců. Ceny ropy byly také stlačeny posílením amerického dolaru. Když americká centrální banka (FED) zvýší  úrokové sazby, US dolar by posílil a jelikož je cena ropy určována  v USD, tak by se ropa mohla stát již méně atraktivní finanční nástroj pro investory, kteří jsou držiteli jiné měny. Nejbližší zasedání FOMC FED USA, které se uskuteční již ve dnech 14.a 15.3.2017 toto může takto rozhodnout.