Obchod s ropou je v očekávání jednání OPEC

Úterý 29. listopadu

Stávající vývoj obchodování s ropou na světovém komoditním trhu je ve znamení nervózního očekávání zítřejšího jednání zemí vyvážejících ropou, které jsou sdruženy v kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries). Toto jednání OPEC se má uskutečnit již ve středu 30.11.2016 v rakouské Vídni s cílem dosáhnout vzájemné dohody k omezení těžby ropy a stanovit limity vlastní ropné produkce. Tento krok by měl zajistit na světovém komoditním trhu růst cen surové ropy, avšak aktuálně řada investorů počíná mít pochybnosti o reálném dosažení snížení produkce ropy. Na základě této investorské nálady ceny ropy zaznamenávají svůj pokles cen a aktuálně dne 29.11.2016, zhruba v čase 11:08 CET se ropa WTI (West Texas Intermediate) obchoduje v poklesu o – 1,36 % v ceně 46,44 USD za barel. Severomořská ropa Brent se obchoduje taktéž v poklesu své ceny o – 1,22 % s cenou 47,65 USD za barel.

Podle posledních zpráv ekonomických zpravodajů a předběžného hodnocení analytiků investičních společností je nyní zřejmé, že někteří členové sdružení OPEC vyjadřují nesouhlas se snížením produkce těžby surové ropy a spíše budou odporovat možnosti uzavření vzájemné dohody vedoucí k snížení produkce ropy o zhruba 1 milion barelů denně za celé společenství zemí v karetelu OPEC. Na základě těchto postřehů a nálad účastníků  s hlasovacím právem této konference OPEC pak analytici předpokládají, že může dojít k selhání dosáhnout vzájemné dohody k omezení těžby. „Nyní vidíme velmi malou šanci na snížení OPEC“, uvedl Bjarne Schieldrop, hlavní komoditní analytik Nordic Bank SEB.

 

Zástupci Ruské federace potvrdili, že jsou připraveni jako významný producent ropy, stojící mimo toto sdružení zemí vyvážejících ropou OPEC jako tak zvaná významná země ropné produkce v kategorii NON-OPEC  v pozdější fázi zahájit jednání o společném postupu s cílem snížení ropné produkce. Ruská Federace zároveň potvrdila, že na jednání  zemí OPEC ve Vídni  nebude mít přítomné své zástupce a tudíž se jednání účastnit nebude. Tento postoj, dle analytiků o to více podtrhuje skutečnost, že dohoda o snížení těžby ropy je vážně ohrožena a finanční stratégové uvádějí, že tato skutečnost může být hlavní příčinou aktuálního poklesu cen surové ropy na světovém trhu

.  

Většina světových odborníků na trh s ropou je ve shodě ohledně predikce a vývoje budoucích cen ropy na světovém trhu v krátkodobém investičním horizontu. V případě, že dojde k uzavření dohody o snížení produkce surové ropy členskými zeměmi OPEC lze očekávat růst cen nad 50 USD za barel a následně v případě přistoupení k této dohodě i ze strany Ruské federace v začátku příštího roku 2017, může dojít k značnému nárůstu cen ropy v rozmezí 60 – 65 USD za barel. Ovšem v případě odmítnutí dohody o snížení těžby ropy lze dle analytiků očekávat pokračující pokles cen ropy v okolí cenové hranice 40 USD za barel, analytici investiční skupiny Goldman Sachs dokonce uvádějí i pod hranici 40 USD za barel.  V následujícím roce pak analytici z Barclays uvádějí v případě nedohody OPEC cenu na úrovni okolo 45 USD za barel.