Obchod s ropou stále v zájmu investorů
Čtvrtek 13. srpnaVývoj obchodu s ropou na globálním komoditním trhu i přes problémy způsobené světovou pandemií koronaviru SARS-CoV-2 způsobující v mnohých případech závažné onemocnění Covid-19 až s fatálními následky signalizuje stále zvýšený zájem investorů. Tato forma zhodnocování finančních prostředků prostřednictvím obchodu s ropou tak díky nejen vlivu koronaviru, ale i geopolitickým událostem a vývoji světové ekonomiky se v několika posledních týdnech ocitla jako více rizikovější investice s ohledem na volatilitu cen ropy na komoditním trhu spolu se zvýšeným tempem dynamiky těchto změn cen ropy na globálním trhu.
Aktuálně se tak v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 13.srpna 2020, zhruba v čase 6:54 CET na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) obchodovala severomořská ropa Brent na hodnotě ve výši 45,35 USD za barel s dosavadním denním oslabením o – 0,18 % své předchozí ceny. Podle údajů ekonomických zpravodajů přitom ještě v závěru včerejšího obchodního dne 12.8.2020 její cena vykazovala hodnotu o více jak 1 USD na barel vyšší. Obchod s lehkou americkou ropou WTI (West Texas Intermediate) během čtvrtečního evropského rána dne 13.8.2020 také změnil svůj obchodní trend do medvědího trhu a ropa WTI se tak na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) pohybovala na ceně ve výši 42,61 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,14 % své předchozí ceny.
Ceny ropy tak ve čtvrtek ráno dne 13.8.2020 mírně zkorigovaly svoji cenu poklesem svých předchozích hodnot, ale většinu svých zisků z předchozího obchodování doposud stále udržely poté, co údaje americké vlády vykázaly pokles zásob ropy na území USA, což podporuje názor analytiků a finančních stratégů investičních společností a bank, že poptávka po pohonných hmotách tak zvaně obecně po palivu z ropy se navzdory pandemii koronaviru již vrací. Americká poptávka po pohonných hmotách vzrostla minulý týden tj. v 32.týdnu letošního roku 2020 na 19,37 milionu barelů denně, což je nejvyšší od letošního března roku 2020. Reportovaná data Energetické informační správy (EIA) USA tyto údaje o této rekorní poptávce plně potvrdily přičemž hrubá produkce ropy americkými těžaři klesla z 11,7 miliónů barelů denně na 10,7 milionu barelů denně.
Zásoby americké ropy, benzínu a destilátů tak za minulý 32.týden roku 2020 klesly, když rafinerie zvyšovaly svoji produkci a tím se i zlepšovala poptávka, ukázala tato vládní zpráva od EIA. Surové zásoby klesly o 4,5 milionu barelů, ve srovnání s očekáváním analytiků v průzkumu Reuters, kde byl predikován pokles o 2,9 milionu barelů. Revize EIA již v úterý dne 11.8.2020 směrem ke klíčové prognóze produkce ropy v USA pro tento rok také podpořila vzrůstající ceny. Prognóza EIA ohledně těžby surové americké ropy předpokládá, že by těžba měla letos klesnout o 990 000 barelů denně (bpd) na 11,26 milionu bpd, což je strmější než 600 000 bpd, které předpovídala EIA ještě minulý měsíc. Mezitím Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezila své zisky v měsíční zprávě, ve které uvádí, že světová poptávka po ropě v letošním roce poklesne o 9,06 milionu bpd, což je více než 8,95 milionu bpd jako očekávaný pokles rovněž ještě před měsícem. Zvyšování nejistoty ohledně patové situace ve Washingtonu ohledně stimulačního balíčku na podporu zotavení z nejhlubšího dopadu pandemie coronavirus může také ovlivnit ceny ropy na světovém trhu, uvedli analytici.