Obchod s ropou v trendu dosavadních stabilních cen
Úterý 20. záříCeny ropy i během evropského úterního rána dne 20. září letošního roku 2022 udržují v rámci obchodů komoditního trhu trend dosavadní tvorby relativně stabilních cen, dle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností. Ceny ropy tak reagují na základě investorského sentimentu, který momentálně trpí obavami z dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA centrální bankou Federal Reserve System (FED), která již dnes začíná své dvoudenní zasedání a ve středu 21.9.2022 v evropských večerních hodinách oznámí své rozhodnutí
Na základě tohoto předpokladu pak sice oprávněný postup centrálních bankéřů z Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee) zvýšením sazeb může vést k snížení inflace, ale zároveň omezí ekonomický růst a s tím spojené omezení poptávky po palivech a celkovému snížení spotřeby ropy v zemi největšího světového spotřebitele ropy, kterým jsou Spojené státy americké, uvádějí ve svých čerstvých komentářích ekonomičtí zpravodajové. V této souvislosti pak ceny ropy na komoditním trhu v duchu tohoto investorského sentimentu vyčkávají na konečné středeční rozhodnutí centrálních bankéřů zda opět dojde k skokovému zvýšení základní úrokové sazby o 75 bazických bodů, což by představovalo úrokovou sazbu ve výši rozpětí od 3,00 do 3,25 % ročně. Nicméně v celkovém ohledu obchodování s ropou prozatím nečelí žádnému výraznému růstu či poklesu cen a v posledních několika dnech se tak ceny ropy stabilizovaly, doplňují tito odborníci.
Aktuálně se tak v průběhu úterního evropského rána dne 20.září letošního roku 2022, zhruba v čase 6:42 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) ve výši své ceny na hodnotě 85,76 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,03 % své předchozí ceny. Podle dat technické analýzy i přes nedávný pokles ceny ropy na komoditním trhu tato cena představuje roční nárůst o + 32,73 % ceny za posledních 52 týdnů s tím, že od začátku letošního roku 2022 její cena vzrostla o + 20,52 procenta. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) v ceně 92,12 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,13 % ceny. Data technické analýzy pak uvádějí, že ropa Brent v ročním porovnání vzrostla o + 36,6 % své ceny a z toho o + 24,57 % od začátku letošního roku 2022.
Dalším faktorem podle analytiků komoditního trhu, který udržuje cenu ropy pod cenovou hranicí 100 USD za barel je momentálně silnější americký dolar (USD), který zdražuje komodity denominované v USD pro držitele jiných měn. “Ceny ropy byly pod tlakem, protože obavy z agresivního zpřísnění centrální banky vyvolávají obavy z rychle slábnoucí globální ekonomiky,” uvedl v poznámce Edward Moya, hlavní tržní analytik společnosti OANDA. “Globální ekonomika zpomaluje a to znepokojuje výhled na ropnou poptávku.”, doplnil pan Moya. Odhaduje se, že zásoby ropy v USA minulý týden v týdnu do 16. září vzrostly zhruba o 2 miliony barelů, což ukázal v pondělí dne 19.9.2022 předběžný průzkum agentury Reuters. V současnosti ministerstvo energetiky USA prodá až 10 milionů barelů ropy ze strategických ropných rezerv k dodání v listopadu 2022, čímž se prodlouží načasování plánu na prodej 180 milionů barelů ze zásob, aby se snížily ceny paliva. Bezvýchodná situace kolem oživení jaderné dohody s Íránem nadále brání vývozu ropy z této země a k jejímu úplnému návratu na trh, což do jisté míry podporuje růst ceny.