Obchodníci očekávají návrat růstu cen ropy
Pátek 6. březnaSdružení zemí vyvážejících ropu známé pod zkratkou svého názvu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) jako čtrnáctičlenná skupina zemí vyvážejících ropu a vedená Saúdskou Arábií se tento čtvrtek 5.března 2020 rozhodla snížit produkci o 1,5 milionu barelů denně jako prodloužení svého závazku, který vyprší již na konci tohoto měsíce k 31. březnu 2020. Další termín pro projednání snížení či dalšího zvýšení tohoto omezení produkce těžby surové ropy si členové OPEC stanovili na 9.června letošního roku 2020.
Reakce obchodníků s ropou v rámci komoditních obchodů zprvu v průběhu závěru včerejšího dne 5.března 2020 pozastavila tempo poklesu cen ropy na globálním komoditnímtrhu, nicméně očekávaný růst cen ropy toto opatření prozatím nepřineslo. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank investoři nyní vyčkávají na zásadní rozhodnutí širšího jednání OPEC a to tak zvaně OPEC +, kterého se dnes 6.3.2020 také zúčastní zástupci Ruské federace a zda se Rusko a další spojenecké země OPEC opětovně k tomuto závazku připojí a tím celosvětové produkce ropy o to více potencionálně klesne.
Na základě těchto skutečností, očekávání a výhledu se pak na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) v průběhu evropského pátečního rána dne 6.3.2020, zhruba v čase 8:24 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě ve výši 45,57 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,72 % ceny. Severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 49,66 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,66 % předcházející ceny. Podle analytiků pokles cen ropy souvisí s obavou poklesu poptávky po ropě na základě omezení spotřeby spojené s šířením kolonaviru Covid-19 téměř v celosvětovém měřítku.
Ekonomičtí zpravodajové tak v této souvislosti na základě dat technické analýzy analytiků makléřských společností upozornili na to, že síla vlivu obav z koronaviru je silnější než ekonomické pravidlo vzájemného inverzního chování ceny ropy na globálním komoditním trhu a směnné hodnoty amerického dolaru (USD) na mezinárodním devizovém trhu. Směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) totiž klesá spolu s cenou ropu což zpravidla za obvyklého stavu bývá tak, že pokud směnná hodnota USD klesá tak zájem investorů o ropu vzrůstá a cena ropy posiluje. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 6.3.2020, zhruba v čase 8:36 CET byla hodnota USD dle indexu DXY na hodnotě ve výši 96,53 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,30 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.