Obchodníci s ropou očekávají její růst ceny
Středa 14. říjnaDosavadní průběh obchodování s energetickou komoditou jak lehké americké ropy označované jako oil WTI (West Texas Intermediate) tak i severomořské ropy Brent na Forex trhu se pohybuje v rozmezí o něco málo vyšších cen než během období letních měsíců letošního roku 2015 avšak výrazně zejména ropa WTI doposud nepřekonala psychologickou hranici obchodu v trvalých cenách nad 50 USD za barel pro ropu WTI. Aktuálně dne 14.října 2015 se během evropského dopoledne zhruba v čase 9:50 CET tato komodita ropy WTI obchoduje v ceně 46,61 USD za barel a ropa Brent vykazuje hodnotu 49,14 USD za barel.
Stávající obchodování s ropnou produkcí surové ropy je pro obě zmiňované typy obchodované ropy jak Oil WTI tak Brent v momentálním obchodním trendu poklesu svých cen. Během dnešního začátku dopoledne se tento trend změnil a obchodování s ropou během ranního evropského času bylo ještě v trendu býčího trhu. Dosavadní pokles u ropy WTI vykazuje drobné snížení své ceny v rámci denního obchodu o – 0,04% své předchozí ceny a ropa WTI indikuje pokles o – 0,12% předchozího stavu ceny. Výhled pro obchodování v tomto týdnu dle analytiků spíše hovoří o střídavém trendu obchodu.
Podle analytiků tento velmi drobný pokles či střídavý trend by neměl být žádný výrazný signál k tomu, že by opětovně došlo k hlubokému propadu cen ropy na světovém trhu. I přes stále trvající výrazné bezpečnostní riziko v Blízkovýchodní oblasti včetně přímého válečného konfliktu v Sýrii dle finančních stratégů a ekonomických zpravodajů nic nenaznačuje růst a následné prohloubení ztráty na stávající ceně ropy na světovém trhu. V tomto ohledu ba naopak mezi investory začíná převládat pozitivní nálada, která vypovídá o prognózách tvorby ceny ropy v průběhu příštího roku 2016.
Tyto predikce ohledně tvorby ceny ropy na světovém trhu a jejich případný růst v příštím roce se dle stratégů a zpravodajů ekonomického výhledu opírají o nový poznatek zapojení Ruska do válečného konfliktu v Sýrii a okolním teritóriu přiléhajících zemí a to zejména Iráku a Saudské Arábie. Zejména vztahy a další možné Rusko-Saudsko arabské dohody v návaznosti na vývoj válečné situace v Sýrii mohou dle těchto analytiků přinést relativní zklidnění v dané oblasti. Důsledkem pak nelze vyloučit i postupné řešení tak zvané narovnávání cen ropné produkce na světovém trhu. Na tomto řešení má prioritní zájem především Ruská federace s ohledem na cenu ropy a to především severomořské ropy Brent.
S ohledem na blížící se začátek roku 2016, kdy dle dohody USA a Iránu spolu s ostatními zeměmi EU a Ruska dojde k uvolnění dodávek ropy z Iránu lze očekávat dle analytiků nutnost dohody o tvorbě cen ropné produkce směrem k jejímu růstu cen a následné cenové alespoň relativní stability na únosné míře pro ekonomiky jednotlivých států světa a zejména těch s vyspělou ekonomikou. Zejména vyšší cena pohonných hmot v Evropě v návaznosti na světové ceny ropy by výrazným způsobem napomohla stávající deflaci ve většině zemí Evropské unie.
Akcie jednotlivých ropných společností zabývající se přímo vlastní těžbou ropy či jejím následným zpracováním nebo dodávkami příslušenství a zařízení pro toto využití po většinou v posledních dnech zaznamenávají pokles cen svých akcií na veřejném akciovém trhu. Právě i zde by se situace v průběhu příštího roku 2016 měla výrazně změnit neboť dle finančních stratégů zejména investičních bank lze očekávat nárůst cen světové ropné produkce dle zveřejněných prognóz a to ropa Brent by mohla dosáhnout své ceny až okolo 80 USD za barel a pro ropu WTI se odhad cen příštího roku 2016 pohybuje okolo cenové úrovně 70 USD za barel. Tento nárůst by dle analytiků neměl probíhat skokově nýbrž postupným nárůstem s pochopitelně možnými výkyvy v návaznosti na vývoj na světovém trhu s přihlédnutí k celkové geopolitické situace zejména v Blízkovýchodní oblasti.