Obchodování s Bitcoinem se podobá jízdě na horské dráze
Úterý 12. lednaSoučasný vývoj stavu směnné hodnoty virtuální měny Bitcoin (BTC) někteří analytici makléřských společností v napojení na ekonomické zpravodaje srovnávají se stavem, který je velmi podobný silně adrenalinové jízdě na horské dráze. Tímto obrazným přirovnáním mají zejména pak na mysli pomyslné prudké vzestupy a strmé pády, kterými se jízda na horské dráze vyznačuje, což je velmi podobné při pohledu na svíčkový graf posledního vývoje směnného kurzu virutálních měn a zejména pak kryptoměny Bitcoin (BTC).
Tato nejpopulárnější virtuální měna Bitcoin (BTC) se vůči americkému dolaru (USD) na nejrozšířenějším trhu digitálních měn Coinbase obchodovala v závěru loňského roku na hodnotách již tak dost vysokého kurzu, avšak stále pod hodnotou 30.000 USD za BTC a následně tuto cenovou hranici překročila a dosáhla na kurz blízko 42.000 USD za BTC, avšak o několik hodin později její směnný kurz zaznamenal pokles. Tímto poklesem se tak virtuální měna Bitcoin (BTC) v průběhu pondělního dne 11.1.2021 dostala na vzájemný směnný kurz vůči americkému dolaru téměř opět na hodnotu kurzu ve výši 30.000 USD za BTC. Avšak průběh obchodování s BTC o několik hodin později již zaznamenával opětovný růst směnné hodnoty této virtuální měny. Aktuálně se tak v průběhu úterního evropského rána dne 12.1.2021, zhruba v čase 6:52 CET tento měnový pár BTC/USD na trhu digitálních měn Coinbase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 35.670,25 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 3,3639 % kurzu vůči USD.
Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.
Zvýšený zájem investorů, kteří jsou ochotni podstoupit značné riziko způsobené značnou volatilitou této virtuální měny Bitcoin (BTC) je zejména díky jejich pokračujícímu očekávání dalšího růstu této virtuální měny BTC. Avšak intenzivní obchodování s bitcoinem a ostatními digitálními měnami dalo vzniknout obavám z potencionální bubliny. Držitel Nobelovy ceny, ekonom Robert Schiller, který napsal knihu “Irrational Exuberance”, známou knihu o tržních mániích, již před časem řekl, že bitcoin je tím nejlepším příkladem tržní bubliny. Ředitel J.P. Morgan Chase & Co. Jamie Dimon již dlouhodobě sdílí stejný názor a bitcoin dokonce označuje jako “podvod”. Ovšem analytici makléřských společností a finnanční experti na kryptoměny připisují poslední vzrůst bitcoinu díky nadšení institucionálních investorů jako silnějších hráčů na trhu virtuálních měn, kteří v stovkách procent ba tisících realizovali své tak zvaně pohádkové zisky.