Obchody s ropou zahájily cenový ústup

Pátek 25. března

Ropa CZ

Poslední vývoj obchodování s ropou ukázal, že tempo růstu ceny ropy se pomalu zastavilo a aktuálně již došlo k cenovému poklesu, který tak dle analytiků makléřských společností signalizuje tak zvaný ústup z maxima cen ropy na světovém trhu. Ceny ropy tak v druhé polovině 12.týdne letošního roku 2022 zahájily pokles své ceny na základě toho, že obavy z krize dodávek již polevují a navíc neúměrně vysoké ceny ropy prodražují ostatní obchodní náklady, zejména pak cenu pohonných hmot, která prodražuje řetězec přepravy zboží a v konečném důsledku zvyšování cen může dojít u některých výrobků až k výraznému snížení jejich prodejnosti.

Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 25.března letošního roku 2022, zhruba v čase 6:37 CET se na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě ve výši 111,74 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,53 % své ceny. Nicméně i přes tento momentální cenový pokles hodnota ropy WTI v celoročním porovnání zvýšila svoji cenu o + 105,32 % za posledních 52 týdnů z čehož jen od začátku letošního roku 2022 cenový  nárůst představuje 51,18 procenta. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 118,73 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,25 % ceny. Stávající cena ropy Brent v ročním porovnání pak představuje nárůst o + 103,86 % ceny z čehož růst od začátku letošního roku 2022 vykazuje ve výši 54,19 procent.

Navzdory aktuálním poklesům cen ropy jak ropy WTI tak i Brent tak obě směřovaly ke svým prvním týdenním ziskům za tři týdny, přičemž ropa Brent je na dobré cestě k 10% skoku a ropa WTI na kurzu k 7% růstu kvůli širším obavám z krize dodávek kvůli sankcím vůči Rusku jako druhému největšímu světovému vývozci ropy. Represivní opatření proti Rusku byla uvalena od jeho invaze na Ukrajinu již v konci minulého měsíce února letošního roku 2022, kterou Moskva nazývá „zvláštní operací“. Obavy o dodávky vzrostly poté, co terminál Caspian Pipeline Consortium (CPC) na ruském pobřeží Černého moře ve středu zastavil vývoz poté, co byl poškozen silnou bouří. Kazazstán ve čtvrtek 24.3.2022 uvedl, že očekává, že CPC obnoví přepravu ropy do měsíce, ale dodal, že může přesměrovat část ropy směrem k tankerům v Kaspickém moři a ropovodu směřujícím do ruské Samary a do Číny. „Je těžké být na ropě pod taktovkou, protože zásoby v USA se stále snižují a v budoucnu budeme mít další šoky v nabídce,“ řekl Stephen Innes, vedoucí partner společnosti SPI Asset Management.

V reakci na volatilitu trhu zvýšila mezikontinentální burza maržové sazby pro futures Brent, přičemž marže u květnového kontraktu od pátku vzrostly o 19 %, což znamená třetí nárůst v tomto roce a tímto se i prodražilo celé obchodování, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Marže futures se zvyšují, když jsou trhy volatilní, což nutí obchodníky zvýšit vklad, který drží na burze pro každý kontrakt, aby dokázali, že jsou schopni splnit své závazky. Americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová ve čtvrtek dne 24.3.2022 uvedla, že Spojené státy a jejich spojenci pomohli zmírnit ceny a diskutovali o možném dalším koordinovaném uvolňování ropy ze skladů. Samotné Spojené státy by měly dnes v pátek dne 25.3.2022 po ukončení summitu EU v Bruselu odhalit dohodu o dodávkách plynu pro Evropu formou vyššího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) a to jak pro letošní tak i příští rok, řekly agentuře Reuters zdroje obeznámené s touto záležitostí.