Obchody skoro až tajné, o kterých se moc nemluví
Pondělí 28. srpnaAkciový trh se tento rok 2017 pěkně rozrostl a hlavní US akciové indexy tak zvaně lámou rekordy. Pohled z výšky na botu Manhattenu v New Yourku a její chloubu finančního světa Wall Street připomíná z ptačí perspektivy dávnou i nedávnou minulost new yourské burzy NYSE (New Yourk Stock Exchange) včetně pádů i vzestupů jejich investorů a samotného finančního trhu. Součástí finančního světa nejsou jen akciové trhy s akciovými tituly neustále mířících se svoji cenou vzhůru, nebo nejsou to jen termínované vklady s atraktivním úročením či levné úvěry a půjčky, ale to co nyní a zejména do budoucna dle analytiků má vysoký ziskový potenciál již jsou a o to více budou atraktivní komoditní trhy.
Podle finančních stratégů právě začíná tak zvané super rally v kovu jako vynikající příklad supercyklu, který opravdový boom teprve čeká. Pokud se již dnes podíváme na údaje co se týče růstu cen kovů na komoditním trhu tak zjistíme, že na prvních medailových místech se nenacházejí drahé kovy jako zlato, platina či stříbro a další. Zlato jako komodita taková zaujímá v žebříčku růstu od začátku letošního roku 2017 až 5.místo. Úplně první v tomto ohledu růstu cen komodit za zhruba posledních 7 měsíců letošního roku 2017 je hliník a to o + 19,19 %, druhou pozici obsadila měd s růstem o + 16,20 % své ceny a třetí je pak olovo s růstem o + 15,63 % ceny. Pokračuje v pořadí na čtvrtém místě pak zinek s růstem o + 13,56 % své ceny a následuje již zmíněné zlato.
Na opačném konci tohoto žebříčku komoditního trhu jsou pak komodity jako pomerančová šťáva (juice) s propadem za posledních 7 měsíců letošního roku o – 26,96 % své ceny, následují komodity obchodovaných cukrů s propadem o – 26,13 % a o – 23,01 % své ceny. Pochopitelně dlouhodobé místo v propadu svých cen zaujímá ropa a to jak ropa WTI (West Texas Intermediate) o – 15,82 % ceny tak i severomořská ropa Brent s poklesem o – 13,41 % své ceny. V tomto žebříčku rovněž své relativně negativní postavení zaujímá i komodita kakaa (Cocoa) s propadem o – 11,48 % své ceny.
Tyto komodity v záporné hodnotě svého růstu dle finančních startégů investičních bank vykazují možný potenciál růstu svých cen, ovšem v návaznosti na další faktory jako například jsou klimatické podmínky, geopolitická situace v regionu sklizně a podobně. Pochopitelně s ohledem na standardní situaci na trhu, kdy je ideální převys poptávky nad nabídkou, co se týče cen ropy tak ekonomičtí odborníci předpokládají dlouhodobý růst cen ropy na světovém komoditním trhu.
Ovšem hlavním atraktivním komoditním obchodem jsou komodity kovu a to s výhledem ještě i pro několik dalších let. Dynamicky rozvíjející se ekonomiky spolu s hlavními ekonomikami světa a to zejména Čína pro své technologické a výrobní projekty zpracovává čím dál tím větší množství kovů. Právě se po nejvíce jedná o ty, u kterých logicky nejvíce vrostla cena a to o hliník, měď olovo a zinek. Dále pak se zvyšuje díky rozvoji technologické výroby i spotřeba niklu. Největší naleziště niklové rudy doposud objevené na světě jsou na Filipínách, avšak filipínský prezident Rodrigo Duterte, nechvalně i chvalně známí svým brutálním bojem proti narkomafii, hodlá v rámci ochrany životního prostředí výrazně omezit těžbu niklové rudy, čímž se o to více zvýší poptávka nad nabídkou niklu s vysokým potenciálem dalšího možného růstu ceny této komodity.
Kombinace hliníku a niklu, pochopitelně za použití náplně prvku lithia dnes tvoří základ tak zvaných „Li-on“ baterií, které se vyjma standardního použití pro domácnost předně využívají pro pohon elektromobilů či vozů s hybridním pohonem jako alternativní kombinace elektropohonu a tradičního spalovacího motoru automobilů. Jen v roce 2016 došlo k růstu prodeje automobilů s výhradně elektrickým pohonem o + 42 % celkového prodeje těchto vozů a tento trh s elektroautomobily se v roce 2016 vyvíjel osmkrát rychleji než růst tradičního trhu a automobily. Tento stav jasně dokazuje a predikuje nadcházející vývoj, který s sebou přinese další poptávku po těchto kovech nutných pro zajištění výroby a dalších technologických zařízení. Na základě těchto skutečností analytikové predikují pokračující růst cen kovu a to zejména hliníku, olova, mědi, zinku a niklu.