Obří privatizace ČEZ na obzoru

Úterý 26. června

Páteční Valná hromada energetické skupiny ČEZ (České energetické závody a.s.), doposud majoritně vlastněná Českou republikou ve správě Ministerstva financí ČR, která dne 22.června 2018 jednala třináct hodin, vyjma schválení dividend za rok 2017 ve výši 33 Kč na akcii a odmítnutí navržené odměny ve výši 21 milionů pro členy statutárních orgánů společnosti mimo jiné zahájila proces změn tohoto prozatím ryze českého energetického giganta. Základem tohoto transformačního procesu má být rozdělení společnosti ČEZ na perspektivní část, která pak následně může být nabídnuta k veřejnému prodeji jako jistá forma její privatizace jejíž objem bude silně připomínat privatizační éru počátku devadesátých let minulého století. Investoři celého světa a to nejen z oblasti energetického průmyslu nyní velmi zpozorněli a jsou připraveni reagovat na další kroky, které budou následovat.

Tento aktuální stav se i z části již nyní promítá do investorské nálady na veřejném akciovém trhu, kde doposud minoritní podíl akcií této energetické skupiny ČEZ a.s.se veřejně obchoduje prostřednictvím Burzy cenných papírů Praha – PSE (Prague Stock Exchange). Aktuální cena této akcie ČEZ k obchodnímu dni 25.června 2018 byla na hodnotě ve výši 556,00 CZK za akcii s jednodenním posílením ceny této akcie o + 0,45 % své ceny což odpovídá dorovnání předchozí ztráty z pátečního obchodního dne 22.6.2018. Tento obchodní den, kdy se konala Valná hromada ČEZ a.s. zavládla v rámci dlouhotrvajícího jednání Valné hromady společnosti ČEZ nervozita mezi investory a v závěru obchodního dne pak cena akcie pak právě poklesla o – 0,45 % své denní ceny. Podle analytiků makléřských společností již v krátkodobém investičním horizontu lze očekávat pokračující trend růstu ceny této akcie ČEZ na PSE (Prague Stock Exchange).

 

České energetické závody – ČEZ a.s. je skupina 96 firem z nichž 72 působí na území České republiky. Její hlavní činností je výroba a distribuce včetně obchodu a prodeje elektrické energie, tepla,zemního plynu a těžba uhlí. Tato skupina ČEZ působí také například v Bulharsku, Německu, Maďarsku, Rumunsku, Polsku a také i v Turecku. Své zahraniční aktivity podle vyhodnocení atraktivity a podmínek místního trhu stále skupina ČEZ průběžně rozšiřuje. V roce 2015 tato energetická skupina získala vítězné ocenění Euromoney Best Managed jako nejlepší společnost pro střední a východní Evropu. Zároveň v daném regionu patří do kategorie jedné z největších evropských firem a dle hodnocení analytiků je největší veřejnou společností střední a východní Evropy.

 

Tato společnost ČEZ vyjma primárního trhu na pražské burce (PSE) má umístěné své veřejně obchodovatelné akcie na akciovém trhu prostřednictvím kótace na varšavské burze (WSE) a rovněž tak na hlavním německém akciovém trhu prostřednictvím burzy ve Frankfurtu nad Mohanem (FWB). Majoritním akcionářem v rozsahu zhruba 70 % je český stát prostřednictvím Vlády ČR respektive vlastním výkonem jako správce majetku se zabývá ministerstvo financí ČR, které obhospodařuje podíl ve výši 69,78 % akcií. Společnost v současné době zaměstnává zhruba okolo 27.tisíc kmenových zaměstnanců a vytváří v rámci dodavatelské sítě další desetitisíce pracovních příležitostí.

 

Podle údajů vyplývajících ze zasedání Valné hromadou společnosti ČEZ a.s. dne 22.června 2018 tato česká energetická skupina za rok 2017 vykázala nárůst čistého zisku o 30 procent na 19 miliard CZK. V konečném důsledku pak tato Valná hromada skupiny ČEZ schválila konečnou výši dividendy za rok 2017 a to v částce  33 CZK na akcii což dle stávajícího kurzu ceny akcie dosažené v dosavadním průběhu obchodování v percentuálním vyjádření odpovídá zhruba výši 6 % dividendového výnosu. Dle této výše rozdělení dividend za rok 2017 by pak Česká republika jako majoritní akcionář společnosti ČEZ a.s. získala z podílu na zisku téměř 13 miliard CZK. Mimo jiné také tato Valná hromada uskutečnila i personální změny ve statutárních orgánech společnosti a odvolala dlouholetého předsedu dozorčí rady pana akademika Václava Pačese a další dva její členy, kteří byli nominanti na základě politických dohod předchozí koaliční vlády.  Následně pak Valná hromada na návrh Ministertsva financí zvolila nové tři členy tohoto orgánu, kteří jsou dle ekonomických zpravodajů velmi blízko Hnutí Ano a premiérovi Andereji Babišovi.

 

Připravované změny struktury energetické společnosti ČEZ jsou z převážné většiny stále na stole managerů a vedení této společnosti nicméně podle ekonomických zpravodajů prozatím nezveřejněný obsah nedávné schůzky prezidenta České republiky pana Miloše Zemana s generálním ředitelem a předsedou představenstva ČEZ a.s. panem Danielem Benešem za přítomnosti předsedy Vlády ČR pana Andreje Babiše napovídá, že transformace skupiny ČEZ a.s.a následná částečná privatizace tohoto českého energetického holdingu může dostát vskutku obřích rozměrů co se týče vlastního finančního objemu zamýšleného odstátnění části energetické skupiny ČEZ a.s.

 

Podle prozatím nepotvrzených informací od analytiků, ekonomických zpravodajů a finančních stratégů v návaznosti na odborníky z oblasti energetického průmyslu ona strategii spočívá v tom, že vytvořením tak zvané „perspektivní části ČEZ a.s.“ se nabízený akciový podíl vysoce zatraktivní a může dosáhnout podstatně vyšší ceny byť jen za část než by byla jeho cena při prodeji tohoto energetického holdingu v současné podobě. Odhady ekonomů uvádějí, že stávající tržní cena podílu státu Česká republika v ČEZ a.s.jako stávajícího celku je zhruba okolo 240 miliard CZK. Perspektivní část ČEZ by měly tvořit solární, větrné a další tak zvané zelené elektrárny, dále pak zejména energetické služby a distribuce. Podle ekonomických odhadů tato tzv. perspektivní část ČEZ a.s.by pak v případě prodeje na trhu mohla dosáhnout ceny až okolo 300 miliard českých korun a to jen za jeho část.

 

Dále pak ekonomičtí zpravodajové uvádějí, že v případě realizace tohoto projektu bude přizván tak zvaný strategický partner, který se pak po většinou stává majoritním vlastníkem a kupcem takto nabízených společností určených k privatizaci či transformaci s následnou změnou vlastníka. V tomto případě pak odborníci z oblasti energetického průmyslu nejčastěji uvádějí německé investory a to skupinu RWE a E.ON. Na území ČR pak sice působí obě enregetické skupiny, které jsou navzájem konkurenti, avšak když se jedná o ČEZ a.s.tak dokáží v zájmu dosažení věci společně spolupracovat. Toto dokládá i fakt, že RWE se v ČR přejmenovalo na Innogy ČR a následně nabídlo svých 76 % akcií v této české distribuční společnosti gigantu E.ON.rovněž tak z německého Essenu. Už v loňském roce 2017 generální ředitel ČEZ pan Beneš doporučoval rozdělení ČEZ podle vzoru RWE. Tyto skutečnosti pak vedou analytiky makléřských společností k předpokladu velmi atraktivního růstu ceny akcie ČEZ na akciovém trhu PSE (Prague Stock Exchnge), kdy odhadují  průměrnou cílovou cenu této akcie ČEZ na hodnotu ve výši 625 CZK za akcii na konci letošního roku 2018.