Očekává se otevření athénské burzy v Řecku
Pondělí 3. srpnaPočátek nového měsíce roku 2015 a i obchodního týdne jako 32.v pořadí letošního kalendáře je aktuálně ve finančním světě v očekávání znovuotevření athénské burzy cenných papírů a zahájení přerušeného obchodování na akciovém trhu, které bylo z rozhodnutí vlády Řecka ukončeno 26.června 2015. Podle analytiků vývoj hlavního indexu řecké burzy - ASE (Athens Stock Exchange) se předpokládá v počátku obchodování se značným poklesem. Na tuto skutečnost v rámci evropského trhu již zareagoval i kurz evropské centrální měny euro, který aktuálně dne 3.srpna 2015 zhruba v čase 8:28 CET oslabil vůči většině ostatních světových měn a zejména pak vůči americkému dolaru a nyní se obchoduje v kurzu 1,0968 USD za EUR v trendu pokračujícího svého poklesu.
Athénská burza před přerušením svého obchodování dle indexu ASE uzavřela dne 26.6.2015 na bodové hodnotě 797,52 bodu s navýšením o +2,03% své předchozí hodnoty v rámci denního obchodu. Avšak ve své novodobé pětileté historii obchodování tento hlavní index řecké burzy ASE zaznamenává pokles o více jak - -80% své předchozí pětileté hodnoty. Podle analytiků po dnešním znovuotevření v průběhu tohoto obchodního týdne lze očekávat pokles až o -20% ze stávajícího bodového stavu indexu ASE. Athénská burza by podle předpokladu tradičního času obchodování měla být otevřena od 9,30-15.30 CET.
V této souvislosti dle odborníků na akciové trhy vzhledem k dluhové provázanosti zejména v Evropě na německý trh by z části výsledek počátku obchodování na athénské burze mohl ovlivnit i vlastní průběh obchodování a i z části investorskou náladu na hlavním německém akciovém trhu ve Frankfurtu nad Mohanema ovlivnit tak bodový stav hlavního německého akciového indexu DAX. Tento index minulý obchodní týden uzavřel v pátek 31.7.2015 na bodové hodnotě 11308,99 bodu a dle analytiků index DAX v porovnání s ročním klouzavým průměrem vykazuje navýšení své bodové hodnoty o +20,,21 % předchozího stavu.
Vlastní vývoj obchodování na FX trhu s měnovými páry je nyní v duchu střídavého trendu dalšího postupného posilování, ale i oslabení amerického dolaru. Tato měna USA posiluje jednak vůči japonskému jenu a nyní zhruba v čase 8:50 CET dne 3.8.2015 se obchoduje v kurzu 124,02 JPY za USD a zároveň posiluje i vůči vůči kanadskému dolaru jejichž vzájemný poměr je momentálně vyjádřen kurzem 1,312 CAD za USD. Americký dolar vyjma eura ovšem vůči hlavním evropským měnám momentálně oslabuje například vůči britské libře kdy je jejich vzájemný kurz 1,5641 USD za GBP v trendu posilující ostrovní měny Spojeného království. Mimo to vůči zaoceánské měně Spojených států posiluje i švýcarský frank, který se nyní obchoduje v kurzu 0,9652 CHF za USD v trendu oslabení amerického dolaru.
Česká koruna, která díky intervenčním opatřením ČNB se pohybuje okolo své nařízené hranice kurzu vůči evropské centrální měně euro a to okolo 27,00 CZK za EUR. Podle části tuzemských ekonomů již prý byl překonán časový horizont nutnosti pokračování v tomto intervenčním trendu a silná či silnější koruna by neměla způsobit české ekonomice značné problémy. Nicméně stávající vedení České národní banky trvá na ukončení tohoto režimu své měnové politiky nejdříve c druhé polovině příštího roku 2016. Stávající vyhlašovaný kurzovní lístek ČNB k datu 31.7.2015 udává hodnoty pro EUR=27,03 CZK, pro USD=24,648 CZK a pro GBP=38,398 CZK.