OPEC a jeho spojenci zvýší produkci ropy

Čtvrtek 9. prosince

OPEC H FX24

Oborové sdružení nebo také někdy nazývané kartel zemí vyvážejících ropu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) a jeho spojenci označovaní jako OPEC+, kde zaujímá silné postavení zejména Ruská federace se již minulý čtvrtek dne 2.prosince 2021 vzájemně dohodli na zvýšení těžby surové ropy a to od ledna příštího roku 2022 v objemu 400.000 barelů denně. V reakci na toto zprvu komoditní trh s ropou zareagoval poklesem lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) až k ceně 62,43 USD za barel, avšak následně a to zejména začátkem nového 49 týdne roku 2021 cena ropy začala opětovně vzrůstat.

Aktuálně se tak v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 9.prosince letošního roku 2021, zhruba v čase 6:30 CET lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 73,06 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,97 % své předchozí ceny. Podle údajů technické analýzy zpracované ekonomickými zpravodaji v návaznosti na analytiky makléřských společností je v současnosti aktuální cena ropy WTI na stavu vykázaného ročního nárůstu o + 59,29 % své ceny za posledních 52 týdnů. Obdobný obchodní trend momentálně vykazuje i evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent, které se aktuálně obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 76,37 USD za barel s dosavadním denním nárůstem o + 0,73 % své ceny. Údaje vyplývající z technické analýzy pak udávají roční nárůst ceny ropy Brent o + 58,59 procenta.

Na základě dalšího vývoje komoditního trhu s ropou v globálním rozměru se následně po poklesu cen ropy způsobené oznámením OPEC a OPEC+ samotní obchodníci a investoři s ropou vrátili spíše k osvědčenému způsobu reagování na cenu ropy v návaznosti na tak zvané párování nabídky a poptávky, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na komoditní stratégy investičních společností. Nicméně takzvaná aliance OPEC a OPEC+ve svém prohlášení uvedla, že „schůzka zůstává v jednání“, což znamená, že mohou „okamžitě provést úpravy“, pokud by se současné podmínky na trhu změnily, dodávají jako vysvětlení tito experti a poukazují na převažující částečnou nervozitou trhu. Energetičtí analytici obecně očekávali, že OPEC+ prosadí svůj současný plán zvýšit měsíční těžbu o 400 000 barelů denně, avšak někteří tito odborníci se zároveň však ptali, zda může být skupina v pokušení udělat si pauzu, aby zhodnotila trh po období zvýšené cenové volatility. “Myslíme si, že OPEC+ si pravděpodobně udrží tuto dynamiku při uvolňování další ropy,” řekl ve čtvrtek CNBC “Squawk Box Europe” Alex Booth, vedoucí výzkumu trhu společnosti Kpler.

Zasedání OPEC a OPEC+ přichází po období zvýšeného napětí kvůli vysokým cenám ropy mezi USA a jejich spojenci v Perském zálivu, zejména Saúdskou Arábií. V této věci pak americký prezident pan  Joe Biden oznámil již 23. Listopadu letošního roku 2021 koordinované uvolnění ropy mezi USA, Indií, Čínou, Japonskem, Jižní Koreou a Velkou Británií, aby pomohly ochladit trh. Podle tohoto plánu mají USA uvolnit 50 milionů barelů ze strategických ropných rezerv, přičemž z toho celkem 32 milionů barelů bude výměnou během několika příštích měsíců, zatímco 18 milionů barelů bude urychlením dříve povoleného prodeje. Tento krok USA byl vyvolán poté, co OPEC+ opakovaně ignoroval tlak USA na zvýšení dodávek ropy, aby zastavil prudce rostoucí ceny pohonných hmot. Odborníci jako například Kpler´s Booth k této záležitosti ohledně dodody a následného postupu tak zvané obchodní aliance OPEC a OPEC+  uvedli, že rozhodnutí o zvýšení těžby ropy příští měsíc pomůže OPEC+ získat přízeň u Číny a Indie, „a rozhodně to nepoškodí vztah s USA“.