OPEC a OPEC+ mimo plán snižují těžbu ropy

Úterý 6. září

Oil barel 2 FX24

Skupina některých z nejmocnějších světových producentů ropy a to straně kartelu zemí vyvážejících ropu známé jako OPEC (The Organization of the Petroleum Exporting Countries) zastoupené Saudskou Arábií a na straně spřátelených zemí označovaných jako OPEC+, kde hlavním představitelem této skupiny zemí je Ruská federace se v pondělí dne 5.září letošního roku 2022 dohodla na snížení produkce těžby surové ropy a to s účinností již od příštího měsíce tj. od října roku 2022, což překvapilo energetické trhy v době značných otřesů.

Energetičtí analytici v napojení na finanční stratégy komoditního trhu spíše obecně očekávali, že tato skupina těžařů jak OPEC tak OPEC+ bude pokračovat ve své naplánované produkční politice těžby ropy z nedávného měsíce srpna letošního roku 2022. Tehdy totiž skupina rozhodla i na naléhání amerického prezidenta Joea Bidena o navýšení těžby, avšak nyní tak toto rozhodnutí zvrátila. Nicméně OPEC zároveň ve svém prohlášení uvedl, že je připraven kdykoliv svolat schůzku ministrů energetiky zemí OPEC+, aby své rozhodnutí změnil, pokud si to situace na trhu vyžádá. Celkové snížení těžby surové ropy touto skupinou těžařů pak představuje objem zhruba 100.000barfelů denně, což je analytiky považováno za velmi mírné snížení. I když je snížení „objemově nevýznamné a má spíše signalizovat, že se OPEC+ vrací k režimu sledování ceny“, jak komentoval Bill Farren-Price, vedoucí analytik společnosti Enverus, podle něj skupina doufá, že tímto krokem odradí spekulanty na trhu.

Na základě těchto skutečností skutečně zprvu po oznámení snížení produkce ropy skupinou OPEC a OPEC+ tak prvotní reakcí trhu bylo zvýšení ceny ropy, kdy v průběhu pondělního evropského pozdějšího odpoledne dne 5.9.2022 ceny ropy vzrostly a například lehká americká ropa WTI (West Texas Intermadiate) zaznamenal denní růst o více jak 3 % své předchozí ceny a jeden barel se obchodoval v ceně okolo 90 USD. Evropský protějšek této ropy WTI a to severomořská ropa Brent se se svojí cenou pohybovala okolo 96,50 USD za barel. Nicméně po ochladnutí první reakce investorů na tyto zprávy, které jako první přinesla agentura Bloomberg se následně po zveřejněním komentářů s  podrobnými analýzami finančních stratégů komoditního trhu dostavilo zmírnění tempa růstu cen ropy na komoditním trhu a v případě severomořské ropy Brent dokonce v současnosti došlo k jejímu cenovému poklesu.

Aktuálně se tak severomořská ropa Brent v průběhu úterního evropského rána dne 6.září letošního roku 2022, zhruba v čase 7:40 CET obchodovala na komoditním trhu ICE (Interconitental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 95,00 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,77 % ceny. V uváděném dni a čase se cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) jako americký protějšek ropy Brent pohybovala v opačném obchodním trendu a na rozdíl od medvědího trhu ropy Brent se ropa WTI obchodovala v trendu býčího trhu. Komoditní trh NYMEX (New York Mercantile Exchange) tak zaznamenal dosavadní denní růst ceny ropy WTI o + 2,20 % při stavu ve výši 88,78 USD za barel. Těchto cen na komoditním trhu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) mírně klesla a to na bodový stav ve výši 109,53 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,27 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.