OPEC i Rusko sníží produkci ropy

Čtvrtek 1. prosince

Zástupci členských zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) na svém řádném zasedání dne 30.11.2016 v sídle své organizace ve Vídni přijaly v duchu Alžírské energetické konference vnitřní závazek, který stanovuje maximální těžební limit surové ropy na 32,5 milionu barelů ropy denně ze zemí sdružených v OPEC. Tato vzájemná dohoda všech 14-ti členských zemích OPEC je průlomová a dochází k ni po 8 letech. K závazku snížení těžby surové ropy se připojuje i Rusko jako tak zvaná země NON-OPEC a k dohodě dochází po více jak 15-ti letech. Na základě tohoto jednání OPEC ve Vídni již v průběhu jednání na světovém komoditním trhu cena ropy lámala rekordy v tempu svého růstu ceny. Aktuálně během evropského rána dne 1.prosince 2016, zhruba v čase 6:41 CET se ropa WTI obchoduje v ceně 49,93 USD za barel a ropa Brent již překonala hranici 50 USD za barel a vykazuje cenu 52,41 USD za barel a obě komodity se obchodují v trendu býčího trhu.

Cílem této dohody, podle ekonomických zpravodajů je cíl dlouhodobě udržet cenu ropy nad hodnotou 50 USD za barel a to včetně ceny lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate). Tato dohoda v následující fázi bude mít podle ekonomů své další vyústění v podobě zdražení cen pohonných hmot což podle makroekonomů plně napomůže rychlejšímu tempu růstu inflace, kterou očekávají centrální banky z důvodu růstu a rychlejšího tempa tvorby nárůstu HDP. Podle českých ekonomů v České republice toto zdražení může být v kratším časovém úseku neboť po ukončení intervencí  ze strany ČNB (České národní banky) a posílení české koruny (CZK( trh s pohonnými hmotami opět zlevní. Ovšem nelze na tento analytický model zcela přesně spoléhat neboť  proces faktorů ovlivňující vývoj cen pohonných hmot je daleko širší. Odborníci na pohonné hmoty v ČR odhadují, že již během letošních Vánoc 2016 by mohlo dojít k zvýšení cen PHM zhruba o 70-80 haléřů české koruny na litr.

 

Deklarovaná vůle Ruské Federace připojit se k této dohodě dle analytiků dává reálný předpoklad pro růst cen surové ropy i v následujícím období a měla by vést k trvale nebo dlouhodobě udržitelnému stavu věcí, který bude spíše směřovat k dalšímu, postupnému snižování produkce surové ropy s cílem dalšího zvýšení cen ropy na světovém komoditním trhu.  Podle současné dohody zemí OPEC tento profesní kartel sdružující 14 zemí vyvážejících ropu, kde majoritní postavení zastává Saudská Arábie, jejíž produkce představuje zhruba 85 % veškeré produkce zemí OPEC, se účastníci zavázali, že nepřekročí limit denní produkce 32,5 milionů barelů což představuje oproti současnému stavu snížení o zhruba 1,2 milionu barelů denně.

 

Tento limit snížení ve výši o 1,2 milionu barelů denně podle ekonomických zpravodajů je na samé očekávané horní hranic,i neboť dle analytiků vycházejících z poznatků zářijové 2016 alžírské energetické konference se toto projednávané snížení pohybovalo v rozmezí od 0,7-1,2 milionů barelů denně. Tato dohoda zemí OPEC uzavřená dne 30.11.2016 ve Vídni v rámci řádného zasedání těchto 14-ti členských zemí nabývá účinnosti od ledna příštího roku 2017. Podle analytiků a finančních stratégů investičních bank lze očekávat v průběhu měsíce prosince 2016 snahu jednotlivých těžařských zemí a zejména Saudské Arábie, ale i Ruska ještě zvýšit do ledna 2017 svůj objem vytěžené surové ropy. Toto pak, jak uvádějí analytické zdroje může ještě velmi krátkodobě způsobit pokles cen ropy s tím, že v průběhu již začátkem příštího roku 2017ceny ropy WTI se mohou pohybovat okolo hodnoty 55 USD za barel a výše směrem k 65 USD za barel jako odhadovaná cena během roku 2017.