OPEC omezení těžby ropy dodržuje

Čtvrtek 16. února

Ropný kartel OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) jako sdružení vybraných zemí vyvážejících ropu, kde z hlediska produkce surové ropy převládá postavení země Saudské Arábie v současnosti podle zahraničních pozorovatelů plní svoji dohodu o omezení těžby surové ropy, uzavřenou ve Vídni dne 30.listopadu 2016. OPEC,, který kontroluje třetinu světové těžby, slíbil, že omezí těžbu ropy o 1,2 milionu barelů za den co představuje snížení této produkce zhruba o 4 % své předchozí těžby. Aktuálně dne 16.února 2017 se cena ropy na světovém komoditním trhu pohybuje zhruba v čase 8:28 CET na hodnotách pro lehkou americkou ropu WTI (West Texas Intermediate) ve výši 52,98 USD za barel a severomořská ropa Brent vykazuje cenu ve výši 55,67 USD za barel s trendem momentální poklesu ceny ropy jak WTI tak i Brent.

Dalších 11 zemí mimo OPEC – včetně Ruska – souhlasilo, že se připojí s omezením 558 000 barelů za den. Podle dostupných údajů ekonomických zpravodajů se nyní uvádí, že aktuálně došlo k omezením těžby surové ropy ve výši přibližně 1,5 milionu barelů denně a v následujícím období během první poloviny roku 2017 by mohl být naplněn předpoklad snížení zhruba o 1,8 milionu barelů denně jako reálná skutečnost.  Původní odhady analytiků a finančních stratégů v konci loňského roku 2016, však očekávaly snížení produkce těžby surové ropy zhruba ve výši až 2,8 milionů barelů denně což je zjevná disproporce, kterou vysvětluje i nižší tempo růstu cen ropy než se také původně očekávalo. „Zdá se, že státy OPEC dodržují dohodu a že to zabírá. Podle čísel z USA to však vypadá, že se velké množství břidličné ropy vrací na trh,“ řekl Frank Klumpp, analytik trhu s ropou pro Landensbank Baden-Wuerttember.

 

Američtí těžaři v několika posledních měsících přidali nejvíce těžebních zařízení od roku 2012. Počet operujících těžebních zařízení je nyní 591, nejvíce od října 2015. Podle finančních stratégů rostoucí výroba ropy v USA tímto podkopává úsilí Organizace zemí vyvážejících ropu – OPEC a dalších exportérů ropy včetně Ruské Federace, kteří se zavázali k omezování objemu těžby surové ropy a jejímu umisťování na světový trh s cílem postupně dosáhnout trvalého růstu cen této komodity na světovém trhu. Toto oddálení rovnováhy na trhu pak dle analytiků způsobuje, že země sdružené v OPEC reagují na zvýšenou poptávku po ropě od asijských zemí než od Severní Ameriky a Evropy, kde růst poptávky je pomalejší. V pondělí  dne 13.2.2017 první oficiální data ukázala, že Saudská Arábie omezila těžbu ještě víc než musela a OPEC cíl dohody z 93 % naplnil. Celkový objem těžby členů OPEC, kterých se dohoda týká, za leden spadl na 29,888 milionů barelů denně. Tato data pochází ze sekundárních zdrojů mimo OPEC, avšak toto nestačilo ke zvýšení cen ropy na světovém trhu.

 

Podle analytiků makléřských společností, finančních stratégů investičních bank a ekonomických zpravodajů nelze nyní v střednědobém investičním horizontu očekávat vyšší tempo růstu cen ropy na světovém komoditním trhu. Podle některých ryze skeptických analytiků je dokonce uváděn názor, že ropa WTI se bude i nadále pohybovat v cenovém pásmu lehce nad 50 USD za barel a ropa Brent okolo své stávající hodnoty 55 USD za barel. Většinově pak převládá názor finančních stratégů, kteří uvádějí sice mírnější tempo růstu cen ropy, ale odmítají stagnaci ceny a odhadují vývoj cen ropy v první polovině roku 2017 ve výši pro ropu Brent lehce pod 60 USD za barel a ropa WTI by se mohla výrazněji přiblížit hranici ceny okolo 55 USD za barel.