OPEC spolu s Ruskou federací plánují další snížení těžby ropy

Úterý 4. února

oil barel FX24

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC-Organization of the Petroleum Exporting Countries) a Ruská federace jako spojenecký partner nebi-li země označovaná jako klíčová součást tzv. OPEC+ údajně vedly předběžné diskuse o rozšíření omezení těžby surové ropy, které fungují od roku 2016. Cílem jejich společné snahy je udržet ceny ropy ve stávající a vyšší cenové hladiny a to po té, co komoditní trh zaznamenal výrazný pokles cen ropné produkce ve spojitosti s čínským koronavirem, který ochromil prozatím téměř celou Čínu a šíří se do celého světa.

Právě tyto skutečnosti způsobily značné ekonomické ztráty a to nejen již v Číně, kde ve většina průmyslových zařízeních je zastavena výroba, přerušen letecký provoz a s tím spojené další cestování ať už tuzemské nebo zahraniční. Prakticky turistický ruch v číně ustal a to jak samotných Číňanů cestujících po světě nebo zahraničních turistů přijíždějících do Číny. Z těchto důvodů tak logicky výrazně poklesla celosvětově a zejména v Číně poptávka po ropných produktech a surové ropě samotné. Na tyto skutečnosti pak zareagoval globální komoditní trh, kdy již od konce minulého týdne a zejména v začátku tohoto 6.týdne letošního roku 2020 během pondělí 3.2.2020 došlo k cenovému propadu jak ropy WTI tak i cen ropy Brent.

 

Aktuálně během evropského úterního začátku odpoledne 4.února 2020, zhruba v čase 13:12 CET se ceny ropy na globálním komoditním trhu co se týče obchodního trendu se posunuly a to pozitivním směrem v býčím trendu. Lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se tak obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 50,72 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 1,22 % své ceny. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent na globálním komodtním trhu ICE (Intercontinental Exchsnge Europe) vykazovala svpko hodnotu ve výši 54,68 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,42 % své předchozí ceny. Tento cenový zvrat z medvědího do býčího trhu byl způsoben podle analytiků právě onomu oznámené skupiny OPEC a OPEC + o možném zvýšení tak zvaných těžebních kvót.

 

Ceny ropy se tak pokusily zareagovat na zprávy, které hovoří o tom, že OPEC může snížit o dalších 500 000 barelů svoji denní produkci oproti současným 1,8 milionům barelů denně již snížené produkce těžby surové ropy. Nicméně obavy investorů z pokračujícího poklesu cen ropy přetrvávají, i když momentálně globální komoditní trh s ropou vykazuje nárůst svých předchozích cen. Energetičtí analytici Citigroup tak upravili svá cenová očekávání a pro ropu Brent z vysokých 60 USD za barel ve výhledu letošní roku 2020 zkorigovali cenu ropy Brent na 50 USD za barel, včetně průměrných 54 USD za barel v prvním čtvrtletí 2020 a průměrnou cenu snížili na 50 USD za druhé čtvrtletí letošního roku 2020 s tím, že cena ropy Brent by se mohla dotknout až 47 USD za barel. Analytici pak dále očekávají, že secena ropy Brent během čtvrtého čtvrtletí roku 2020 vrátí na 58 USD a poté v příštím roce 2021 opět klesne na cenovou hladinu okolo 53 USD za barel.