OPEC uzavřel dohodu s nečlenskými státy

Středa 14. prosince

Poslední den v listopadu 2016 se země, které patří do sdružení OPEC shodly na omezení těžby ropy o 1,2 milionu barelů za den, z čehož samotná Saudská Arábie omezí těžbu o 486 000 barelů za den. Země mimo OPEC se shodly na omezení těžby ropy o 558 000 barelů za den (z toho Rusko o 300 000). I přesto, že původní cíl byl 600 000 barelů denně, se zatím jedná o největší ústupek zemí mimo OPEC a hovoří se o tomto jako o průlomové dohodě v historii od roku 2001. Tato omezení (celkem 1,8 milionu barelů za den) jsou zhruba 2% světové produkce těžby surové ropy.. Aktuální cena lehké americké ropy, označované jako WTI Crude (West Texas Intermediate) během evropského rána dne 14. prosince 2016, v čase zhruba 07:19 CET byla na hodnotě 52,35 USD za barel a severomořská ropa BRENT byla na hodnotě 55,10 USD za barel v trendu momentálního poklesu své ceny v předtuše možného zvýšení úrokových sazeb dnešním zasedáním centrální banky USA – FOMC FED.

Saúdská Arábie, která je největším členem OPEC co se týče těžby ropy oznámila, že má v plánu provést ještě větší  škrty, než oznámila v poslední době a to se souhlasem členských zemí OPEC. Nedílnou součástí těchto opatření Saudské Arabie, je také brzký vstup největší ropné společnosti právě ze Saudské Arábie, společnosti  Saudi Aramco na akciový trh formou primárního úpisu svých akcií jako rekordní IPO co se týče upisovaného objemu akcií ve finančním vyjádření V této věci pak analytici hovoří o možném úpisu akcií v hodnotě okolo 100 miliard amerických dolarů (USD)..   Společnost patří mezi nejcennější společnosti na planetě. Zásoby ropy společnosti Saudi Aramco  jsou více než 12-krát vyšší než u konkurenční ropné společnosi ExxonMobil." Generální ředitel společnosti Saudi Aramco Oil Company, pan  Amin Nasser  řekl"Neexistují žádné překážky pro IPO Aramco,". Přesto však značná část investorů je skeptická k tomuto uskutečnění byť jen částečné a minoritní privatizaci majetku Saudsko arbabského království.

 

Společnost BMI Research, která se zabývá  výzkumem a analýzou finančního trhu sdělila, že ropa s největší pravděpodobnosti v příštím roce 2017  přesáhne hodnotu  60 USD za barel. Společnost ze Spojených Arabských Emirátů , Abu Dhabi National Company Oil (ADNOC) sdělila zákazníkům, že sníží dodávky ropy o 3-5 procent. Také společnost  Murban sníží dodávky ropy o  5 procent. Vývoj ceny ropy také příznivě v příštím roce 2017 ovlivní vývoj ceny ropy  v Indii a Asii , kde poptávka po pohonných hmotách v listopadu tohoto roku 2016 vzrostla o  12,1 procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku 2015.

 

Zástupci členských zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) na svém řádném zasedání dne 30.11.2016 v sídle své organizace ve Vídni přijaly v duchu Alžírské energetické konference vnitřní závazek, který stanovuje maximální těžební limit surové ropy na 32,5 milionu barelů ropy denně ze zemí sdružených v OPEC. Tato vzájemná dohoda všech 14-ti členských zemích OPEC je průlomová a dochází k ni po 8 letech. K závazku snížení těžby surové ropy se připojuje i Rusko jako tak zvaná země NON-OPEC a k dohodě dochází po více jak 15-ti letech. Tento limit snížení ve výši o 1,2 milionu barelů denně podle ekonomických zpravodajů je na samé očekávané horní hranicí, neboť dle analytiků vycházejících z poznatků zářijové 2016 alžírské energetické konference se toto projednávané snížení pohybovalo v rozmezí od 0,7-1,2 milionů barelů denně.

 

Celková spotřeba ropy za celý rok je zhruba okolo 35 miliard barelů ročně s tím že výhledové studie počítají se spotřebou ropy v roce 2040 až s 40 miliardami barelů ročně. Dalším očekávaným krokem v této věci by mělo být i závazné vyjádření těžařů ze Spojených států amerických. Akcie  ropných společností na londýnské burze nabyly na ceně poté, co Saudská Arábie oznámila, že omezí těžbu o víc než o 486 000 barelů denně, jak bylo plánováno. To zapříčinilo prudký nárůst cen ropy a tím i ceny akcií těžařských firem. V pondělí ráno dne 12.12.2016, díky růstu cen ropy, poskočil Royal Dutch Shell PLC o + 3,3 % a akcie BP PLC o + 2,2 %. V tomto uváděném čase pak ropa West Texas Intermediate podražila o více než 5% na 54 USD za barel. A ropa Brent zdražila o 5% na 57 USD za barel, což je nejvíce za poslední rok.

 

Podle analytiků investičních bank a společností lze očekávat, že na zasedání FOMC FED USA ve dnech 13.a 14.12.2016 dojde ke zvýšení úrokových sazeb.  Paní Janet Yellen již před časem prohlásila, že i po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA nehodlá na svoji funkci rezignovat a má v úmyslu svůj mandát ve vedení FOMC FED řádně dokončit až do ledna 2018. Během prezidentské volební kampaně panovala mezi oběma zmíněnými velmi útočná rétorika, která po 8.11.2016 již nabrala obrysy konstruktivního dialogu obou stran a tudíž jak uvádějí analytické zdroje je zřejmé, že oba účastníci jak Trump tak Yellen si plně uvědomují vážnost svých funkcí a nezbytně nutný vzájemný respekt. Vzhledem k tomu pak analytici dodávají, že o to více se zvyšuje pravděpodobnost zvýšení úrokové sazby na prosincovém zasedání FED byť jen třeba o 25 bázických bodů (0,25 %).

 

Tento krok Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED dle analytiků zvýší hodnotu dolarové indexuj (US Dollars Currency Index – DXY) což krátkodobě způsobí pohyb cen ropy dolů, avšak po plánovaném oznámení těžařů USA o připojení se k omezení těžby surové ropy lze předpokládat relativně strmý růst cen ropy na světovém trhu, kdy odhady finančních stratégů hovoří o rozmezí hodnoty ropy v cenových intencích od 60 – 70 USD za barel v průběhu roku 2017.