Oslabování britské libry bude pokračovat ?
Čtvrtek 11. srpnaStávající vývoj na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu z velké části potvrzuje nedávné vyjádření nadnárodní bankovní skupiny ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a to banky HSBC, která uvedla, že nevylučuje ve výhledu konce příštího roku 2017 vzájemný poměr amerického dolaru (USD) a britské libry GBP) vyjádřený kurzem tohoto měnového páru ve výši 1,10 USD za GBP. HSBC je jednou z největších globálních bank ve finančním světě jejíž celková aktiva představují sumu ve výši více jak 2,4 bilionu USD. Obchodování tohoto měnového páru GBP/USD se pohybuje okolo kurzu 1,30 USD za GBP, kdy dne 11.8.2016, ještě okolo 6.ranní hodiny evropského času byl vzájemný kurz lehce pod touto hranicí na hodnotě 1,2998 USD za GBP v trendu poklesu britské libry. Aktuální kurz tohoto měnového páru GBP/USD je během evropského rána dne 11.srpna 2016, zhruba v čase 6:53 CET již ve výši 1,3009 USD za EUR v momentálním spíše neutrálním trendu se střídavým směrem.
Ve svém vyjádření analytiků bankovní skupiny HSBC se uvádí, že ve skutečnosti se bude muset směnný kurz oslabovat průběžně, aby nedošlo k prasknutí bublin již tak velkého deficitu zahraničního obchodu, který Velká Británie v současnosti má a jak říkají analytici s největší pravděpodobností bude nadále tento deficit zahraničního obchodu stále drobně narůstat. V tomto ohledu finanční stratégové investičních bank nevylučují, v dlouhodobém investičním horizontu, i případnou paritu měn eura a britské libry a to ještě dříve než by případně mohlo dojít k paritě měnového páru EUR/USD. Oslabená měna může být klíčová pro to, jak si britská ekonomika bude vést po Brexitu. Dlouhodobý pokles může být stěžejní pro to, aby se udržel deficit zahraničního obchodu v udržitelné mezi a neriskovaly se hlubší ekonomické komplikace.
Podle studií odborníků monetární politiky a odborných analýz měnových stratégů, tak s přebytkem importu Spojeného králoství (UK-Union Kingdom) závisí i růst ekonomiky a to na přílivu dalšího zahraničního kapitálu. Znamená to, že o mnoho více zboží a investic proudí do Británie než z ní odchází, což ekonomiku UK (Union Kingdom) dělá závislou na těchto finančních tocích, které přicházejí ze zahraničí a zde vzniká ona závislost UK na vnějším finančním světě. Onou závislostí je předně míněno to, že příliv kapitálu do této evropské ostrovní země Union Kingdom (UK) musí být podložen pro dané teritorium důvěrou investorů, která je právě pro vzrůstající příliv zahraničního kapitálu zcela zásadní. “Aby bylo jasno, Británie zřejmě nezažije krizi způsobenou velkým deficitem zahraničního obchodu. Trh se na tento deficit nyní zaměřuje a bude požadovat nějaké změny,“ říká David Bloom, hlavní měnový stratég HSBC. Slabší libra by měla zároveň zlevnit britská aktiva pro zahraniční investory, což by mohlo stimulovat příliv kapitálu, řekl Bloom.
Vývoj kurzu britské libry (GBP) vůči ostatním měnám v krátkodobém investičním horizontu by se dle odhadů finančních analytiků a měnových stratégů investičních bank měl pohybovat okolo základní hodnoty ve vztahu k americkému dolaru (USD) ve výši 1,30 USD za GBP ve střídavém trendu vývoje tohoto kurzu. Následně ke konci třetího čtvrtletí letošního roku 2016 by se dle analytiků kurz tohoto měnového páru GBP/USD již měl trvale vychýlit mírně pod tuto hodnotu 1,30 USD za GBP. Dle analytických studií měnových stratégů v návaznosti na vývoj geopolitické a zejména ekonomické situace Spojeného království (UK) v střednědobém investičním horizontu lze předpokládat potencionální vývoj kurzu GBP/USD v pokračujícím trendu poklesu GBP vůči USD a ostatním světovým měnám.