Ovlivní jedna žena a jeden muž vývoj měnového páru EUR/USD

Úterý 22. července

V tomto případě máme na mysli konkrétní světový pár ikdyž v osobním životě tito lidé spolu nic společného nemají vyjma toho, že jsou šéfové centrálních bank světového významu. Ano je řeč o Janet Yellen a Mariu Draghim. Ona jako prezidentka centrální banky USA (FED) a on jako prezident Evropské centrální banky (ECB) svými kroky chtějí vždy pro své společenství jen to nejlepší avšak né vždy je to ku prospěchu obou stran. A právě nyní když jak USA tak země EU jsou geopolitickými spojenci tak v obchodním světě se ukazuje, že jsme na počátku nejen obchodní války s Ruskem, ale i v tvrdém boji monetární politiky těchto centrálních bank ovlivňujících nejvíce obchodovaný  měnový pár euro a americký dolar.

Šéfka americké centrální banky zjevně posílá Euro pod hranici 1,35 USD za euro a zároveň poukazuje na to, že americké úrokové sazby mohou vzrůst daleko rychleji než evropští investoři očekávají. Na základě tohoto sdělení se americká úroková míra dostala do popředí zájmu  světových obchodníků s měnami více jak pád letadla na Ukrajině či nepokoje v pásmu Gazi.  Analytice se shodují, že již od roku 2010 o velikosti poměru mezi eurem a americkým dolarem spíše více rozhoduje politika FEDu a jejich opatření než evropské společenství samotné v čele s ECB. Tomuto kroku se pochopitelně obchodní evropa a zejména ECB snaží účinně bránit a tudíž na svém červnovém zasedání přišla se zavedením refinanční sazby pouze 0,15% a s vyhlášením oné klíčové úrokové sazby pod nulu neboli záporná úroková míra. Toto opatření vskutku krátkodobě zafungovalo a hodnota eura vůči americkému dolaru se pohybovala na průměrných 1,3619 avšak jen do 18.července letošního roku, kdy prolomila od února 2014 hranici 1,35 USD za euro a v jeden okamžik se obchodovalo euro za 1,3491 USD. Aktuálně euro  balancuje okolo hranice 1,35 USD za euro a již i pod ní, kdy se ovšem předpokládá jeho další oslabení.

Tudíž se ukázala tato opatření jako méně účinná a v okamžiku spuštění ze strany americké centrální banky onoho  zvýšení úrokové sazby bude i tato hranice pro euro neudržitelná. Jde o to, že nové výpůjční sazby USA napomohou vzpružovat devizový obchod.  K postupné snížující se hodnotě  eura přispěla i geopolitická situace v rámci sporu Izraele a Palestiny a pochopitelně Ukrajinu nevyjímaje.  Od toho se pak odráží prognóza velkých světových investorů jako CityGroup Inc či  makléřské společnosti Chapdelaine & Co a konečně i třeba Pioneer Investment Management, kteří shodně uvádějí  reálnou hodnotu  1,30 USD za euro již  v krátkodobém výhledu.