Ovlivní řecká krize i cenu ropy ?

Úterý 30. června

Globální obchodování s touto energetickou surovinou na komoditním trhu a zejména obchodování s kontrakty na dodání ropy jako derivátních investičních nástrojů v rámci FX trhu v souvislosti s vývojem řecké krize nezaznamenává na rorozdíl od akciového trhu výraznější propad své ceny. Aktuálně se lehká americká ropa označovaná jako ropa WTI dne 30.června 2015 v ranních evropských hodinách zhruba v čase 8:24 CET obchoduje v ceně 58,20 USD za barel. Tato hodnota je sice mírně již pod psychologickou hranicí ceny obchodu 60 USD za barel avšak dnešní denní ztráta je zatím pouze 15 centů amerického dolaru na barel v trendu obchodu momentálního medvědího trhu. Ropa Brent, která na počátku dnešního obchodování a ještě v průběhu brzkých ranních hodin evropského času vykazovala trend obchodu býčího trhu již zaznamenává trend poklesu své ceny a aktuálně dne 30.6.2015 v čase 8:40 CET cena dosažená trhem je na hodnotě 61,97 USD za barel přičemž dosavadní denní ztráta je ve výši pouhých 0,04 USD na barel

Odvodit a ba přímo prokázat tento pokles cen ropy na světovém trhu v souvislosti se vzniklou situací ohledně splácení řeckého dluhu a zejména prohlášení řecké vlády o tom, že dnes 30.6.2015 rozhodně splátku ve výši 1,6 miliardy eur na účet MMF nepošle, dost dobře podle odpovědných analytiků nelze. Většina se ovšem shoduje na tom, že nálada investorů a obchodníků včetně institucionálních bankovních investorů díky Řecku vytvořila spíše negativní náladu, která se pak v globálním měřítku projevuje téměř u většiny investičních nástrojů a to do nedávna snad jedině vyjma investičního zlata. V rámci včerejšího obchodního dne 29.června 2015 investiční zlato připsalo v rámci denního obchodu +5,3 USD na trojskou unci avšak aktuálně dne 30.6.2015 v čase 8:50 CET se na FX trhu obchoduje investiční zlato v trendu medvědí trhu a to na ceně 1176,00 USD za trojskou unci se ztrátou denního obchodu -3,00 USD na trojské unci.

Vlastní výhled obchodu s ropou jak Brent tak WTI dle většiny analytiků v dlouhodobém investičním horizontu zůstává nezměněn. Podle stávajícího neměněné vývoje jednání představitelů kartelu OPEC s americkými břidličnými těžaři nelze očekávat skokový nárůst cen ropy vyjma mimořádných a neplánovaných globálních výpadků ropy v rámci světového obchodu, který nelze odvodit. Tudíž predikce cen ropy dle světových analytiků, že lze očekávat postupné narovnávání cen ropy v průběhu let 2017 a následně. Tímto však vůbec není dotčen možný vývoj volatility cen ropné produkce na světových trzích avšak v řádu jednotlivých amerických dolarů do 10 USD za barel.