Počasí částečně ovlivňuje i cenu ropy

Úterý 14. září

Mexický záliv R

Ceny ropy na světovém komoditním trhu během pondělí 13.září 2021 rozšířily své zisky, když se pohybovaly blízko šestitýdenního maxima, což naznačuje, že další bouře by mohla tento týden ovlivnit produkci ropy v Texasu. Přesto, že se americký ropný průmysl snaží vrátit produkci po ztrátách způsobených hurikánem Ida na pobřeží Mexického zálivu tak obavy investorů přetrvaly. Cena lehké americké ropy WTI tak vrostla o 23 centů USD na hodnotu ve výši 70,68 USD za barel a severomořská ropa Brent stoupla o + 15 centů USD na cenu 73,66 USD za barel.

Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 14.září letošního roku 2021, zhruba v čase 7:41 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) v pokračujícím růstu své ceny na hodnotě ve výši 71,02 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,81 % své ceny. Tato cena ropy WTI tak v ročním porovnání dle technické analýzy představuje nárůst o + 69,84 % své ceny za posledních 52 týdnů a dle sdělení ekonomických zpravodajů pak jen od začátku letošního roku 2021 se její cena zvýšila o + 48,22 % své ceny. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se rovněž obchodovala v nárůstu své ceny a to na hodnotě ve výši 73,99 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,65 % ceny. Cenové porovnání dle technické analýzy pak vypovídá, že za posledních 52 týdnů se cena ropy Brent zvýšila o + 65,69 % předchozí ceny a od začátku roku 2021 její nárůst byl o + 45,34 % ceny vyšší.

V pondělí dne 13.9.2021 probíhaly evakuace z pobřežních ropných plošin amerického Mexického zálivu, protože rafinerie ropy na pevnině se začaly připravovat na tropickou bouři Nicholas, která směřuje  k pobřeží Texasu s větry o rychlosti 70 mil za hodinu (113 km / h), což ohrožuje pobřežní státy Spojených států a to Texas a Louisianu, která se navíc stále zotavuje z Hurikán Ida. Obavy z bouře Nicholas vyvolaly další obavy z opětovného snížení produkce a zvýšily tak tlak na nákup, protože pravděpodobně bouře Nicholas zasáhne oblast zdevastovanou Idou, ovšem neočekává se, že by síla byla tak devastující jako bouře Ida, řekl Hiroyuki Kikukawa, generální ředitel výzkumu společnosti Nissan Securities. Podle offshore regulátora Bureau of Safety and Environment Enforcement (BSEE) zůstalo více než 40% produkce ropy a zemního plynu v USA v pondělí odstaveno, a to pouhé dva týdny poté, co Ida narazila na pobřeží Louisiany.

Americká federální vláda ve Washingtonu souhlasila s prodejem ropy z nouzové národní rezervy osmi společnostem, včetně Exxon Mobil, Chevron a Valero, v rámci plánované aukce s cílem získat peníze pro federální rozpočet. Obchodníci poznamenali, že čínské plánované uvolňování ropy ze strategických ropných rezerv (SPR) by mohlo posílit dodávky dostupné u druhého největšího spotřebitele ropy na světě. Mezitím naděje na nové rozhovory o širší jaderné dohodě mezi Íránem a Západem vzrostly poté, co tak zvaný „atomový hlídač OSN“ dosáhl v neděli 12.9.2021 dohody s Teheránem o opožděné údržbě monitorovacího zařízení. Vyjma tlaku na globální zvýšenou poptávku se očekává, že těžba ropy v USA ze sedmi hlavních břidlicových formací vzroste v říjnu přibližně o 66 000 barelů denně na 8,1 milionu barelů za den, což je nejvyšší hodnota od dubna roku2020, uvádějí ekonomičtí zpravodajové dle měsíční zprávy o produktivitě vrtání Energy Information Administration.