Pokles zásob ropy v USA zvýšil její cenu
Středa 10. listopaduCeny ropy na globálním komoditním trhu během evropského středečního rána dne 10.11.2021 vzrostly a rozšířily tak beztak již silné zisky z předchozího obchodního dne. Tato skutečnost nastala poté, co průmyslová data ukázala, že zásoby ropy v USA minulý týden nečekaně klesly, a to právě v okamžiku, když se poptávka po cestování v blízké budoucnosti zvýšila, díky uvolněnému cestování do Spojených států amerických, protože vláda USA po 20-ti měsících zrušila zákaz vstupu do USA kam až do teď mohli přicestovat pouze občané Spojených států vracející se domů.
V souvislosti s tímto krokem uvolnění cestování do USA se očekává zvýšená poptávka po pohonných hmotách a s tím související nutně vyšší spotřeba surové ropy pro potřeby zpracování rafinérských společností. Tento krok již z části započal neboť již aktuálně tisíce zejména mexických rodin přijeli auty nebo přiletěli letadly za svými příbuznými do USA které téměř dva roky neviděli. Další cestovní boom se očekává a s tím i vrůstající spotřeba pohonných hmot potažmo pak ropy jako takové. Uvolnění cestování a pohyb osob po světě se netýká jen USA, ale prakticky celého světa neboť pro očkované osoby jsou případné restrikce opatření proti Covid-19 změkčovány a v drtivém množství zemí na světě se již cestování nezakazuje. Podle poslední dat Světové zdravotnické organizace (WHO) je ve vyspělých zemích světa jako USA, Kanada, Velká Británie či Japonsko a zejména země Evropské Unie (EU) plně proočkováno zhruba v celkovém průměru těchto zemí 70 % populace. Celkově pak se odhaduje, že necelá třetina populace na planetě Zemi již je očkována vakcínou proti virovému onemocnění Covid-19.
Aktuálně pod vlivem těchto okolností se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) v průběhu evropského středečního rána dne 10.11.2021, zhruba v čase 6:56 CET obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) v hodnotě 84,39 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,29 % své ceny. Tato hodnota ceny tak dle dat technické analýzy představuje nárůst o + 77,31 % své ceny od začátku letošního roku 2021 a v celkovém ročním srovnání cena ropy WTI vzrostla o + 93,71 % za posledních 52 týdnů. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase také jako ropa WTI pohybovala v obchodním trendu býčího trhu, avšak tempo denního růstu její ceny ve srovnání s ropou WTI bylo u ropy Brent téměř dvojnásobné. Severomořská ropa Brent se tak obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 85,21 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,51 % své ceny. Podle dat technické analýzy pak tato aktuální cena severomořské ropy Brent představuje nárůst o + 68,39 % ceny od začátku letošního roku 2021 a v celkovém ročním srovnání pak cena ropy Brent se zvýšila o + 86,72 % za posledních 52 týdnů.
Ztenčování světových zásob ropy podpořilo během posledních několika měsíců vysoké ceny ropy a nejnovější údaje z American Petroleum Institute (API) posílily názor, že nabídka zůstává omezená. Podle zdrojů z trhu údaje API ukázaly, že zásoby ropy v USA klesly za týden do 5. listopadu o 2,5 milionu barelů, což je v rozporu s odhady analytiků ohledně nárůstu zásob ropy o 2,1 milionu v průzkumu agentury Reuters. Trh tak bude ve středu 10.11.2021 čekat na týdenní údaje o zásobách od amerického úřadu pro energetické informace (EIA), aby zjistil, zda potvrdí čerpání zásob ropy. Další podporu názoru, že trh zůstává napjatý učinil generální ředitel obchodního gigantu Vitol Group pan Russell Hardy a to v úterý 9.11.2021, když uvedl, že poptávka po ropě se vrátila na úroveň před pandemií a že v prvním čtvrtletí roku 2022 by poptávka mohla překročit úroveň roku 2019. “Možnost nárůstu až na 100 dolarů za barel tu jednoznačně je,” řekl pan generální ředitel Hardy na komoditním summitu agentury Reuters.