Pondělní 11.12. 2012 na finančních trzích

Úterý 11. prosince

Finanční trhy jsou začátkem týdne ovlivněny zprávou Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Z pravidelné měsíční zprávy OECD vyplývá, že hospodářský růst v USA a Velké Británii zrychluje. Optimismus je zatím i v případě Číny a Itálie i zde jsou vidět kroky k oživení. Celkově však Eurozóna vykazuje jen mírný hospodářský růst, než jaký by si politici a investoři představovali. Předstihový indikátor ekonomické aktivity pro USA a Británii v říjnu podle OECD zůstal nad hranicí 100 bodů, která představuje průměrnou dlouhodobou výkonnost ekonomiky. Index pro eurozónu však klesl na 99,3 bodu ze zářijových 99,4 bodu.  OECD koncem minulého měsíce předpověděla, že světová ekonomika by měla letos stoupnout o 2,9 %. V roce 2013 by měla tempo růstu zrychlit na 3,4 %.

OECD upravila svou předchozí prognózu, podle které měl růst letos dosáhnout 3,4 procenta a v příštím roce 4,2 procenta. Největší hrozbou pro světovou ekonomiku je podle OECD dluhová krize v eurozóně.

Včera přišla na trh zpráva o nutnosti ustupků EU na finanční instituce. Zanedbatelný hospodářský růstu a recese ve vyspělých zemích nutí bankovní regulátory k tomu, aby zmírnili své požadavky na bankovní likviditu v rámci regulačních pravidel Basel. Panují totiž obavy, že příliš přísné požadavky by mohly ohrozit ekonomické zotavení. Podobný názor zastává například guvernér ECB Mario Draghi, podle jehož názoru tyto požadavky omezí likviditu na mezibankovním trhu. Konsensus mezi jednotlivými státy však dosud neexistuje.

Současné požadavky v rámci Basel III po bankách požadují zásobu aktiv s vysokou likviditou, které jim umožní překlenout 30-denní období bez přístupu k externímu financování. Spory se tak týkají vymezení přípustných aktiv na krytí likviditních potřeb bank. Ty chtějí jejich výrazné rozšíření s tím, že příliš úzké vymezení by je donutilo omezit úvěrování. Původní verze návrhu z roku 2010 připouští použití hotovosti a vládních dluhopisů a v omezeném případě také korporátních dluhopisů s vysokým ratingem. Účastníci Baselu musí k dohodě dospět velice rychle. Postupné zavádění pravidel má totiž začít již 1.ledna 2013.

EUR/CZK                                                                    EUR/USD                                                      EUR/JPY                                       


Přes dvě třetiny finančních profesionálů se podle průzkumu Asociace certifikovaných účetních (ACCA) na téma globálních ekonomických podmínek domnívá, že globální ekonomika nyní stagnuje nebo klesá. Manažeři ve střední a východní Evropě včetně ČR jsou přitom méně optimističtí než jejich západoevropští kolegové, vyplývá z průzkumu mezi 2500 finančními manažery z celého světa. 

Ve třetím čtvrtletí podnikatelská důvěra poklesla z naprosto správných důvodů. Až na pár výjimek se po celém světě zhoršují fundamentální ukazatele podnikatelského prostředí a podniky opět čelí problémům s likviditou, o nichž už se myslelo, že jsou druhotné.

Oslabení důvěry je zaviněno podle průzkumu výhradně změnou základních podnikatelských ukazatelů, tedy poptávky, přístupu k financování, včasnosti placení a inflace. Globálně se pokles nejvíce projevil v reálné ekonomice a nejhůř jím byly prý zasaženy malé a středně velké podniky. 

V samotném regionu střední a východní Evropy pouze 10% respondentů uvedlo, že zaznamenalo nárůst důvěry. Naopak 41 % dotázaných zaznamenalo pokles důvěry.

Komodity:

Investiční zlato                                                                       Ropa WTI                                               Pšenice

vývoj za 6 měsíců



Akcie CZ

Akciový index PX zakončil se ztrátou -0,77% na 985,84. Negativně půobil především finanční sektor, když svůj 7denní růst tak přerušily i akcie VIG (-1,04 %)

Pražská burza začala týden poklesem, když index PX uzavíral níže -0,8% na 986 bodech. Po zprávách o možných politických změnách v Itálii, provázel negativní sentiment po většinu dne i obchodování v okolní Evropě. Nedařilo se především bankovním titulům. Komerční banka si následně odnesla ztrátu -1,5% na 3945 Kč. V červených zakončila rovněž Erste, která se nad hladinou 560 Kč (-1,2%) udržet nedokázala. Nejvyšší objem 400 mil. Kč protekl na ČEZu, jeho kurz však utrpěl další ztrátu (-0,4%). Dalšímu energetickému titulu těžební NWR, se po počátečním poklesu podařilo posílit na 86 Kč (+1,65¨%). Což je jeho nejvyšší úroveň od začátku listopadu. Nejvyšší přírůstek si připsala mediální CETV (+6,7%). Poklesovou sérii zatím nedokázala přerušit Telefonica 02 (-0,5%).

5-ti letý vývoj akciových indexů

PX                                                                                              WIG Polsko

DAX Německo                                                                        FTSE Londýn

DJI  USA                                                                         Nikkei Japonsko

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Očekávané události