Poptávka po ropě klesla a s tím i cena
Úterý 10. lednaCena ropy v průběhu začátku úterního dne nadále mírně klesla, a to podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu kvůli očekávání, že další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech na nadcházejícím zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Mareket Committee) centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED), v zemi největšího světového spotřebitele ropy, zpomalí ekonomický růst nejen USA a tím omezí poptávku po palivech.
Právě tato obava ze snížení poptávky po palivech a ropě vůbec aktuálně i nadále snižuje cenu ropy na světovém komoditním trhu. Aktuálně se tak v průběhu evropského úterního dopoledne 10.ledna letošního roku 2023, zhruba v čase 11:18 CET lehká americká ropa WTI (West Texas Intrermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 74,74 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,15 % ceny. Tato cena však představuje od začátku letošního roku 2023, což je za pouhých šest plných obchodních dnů cenovou ztrátu ve výši – 7,17 procenta. V celkovém ročním hodnocení ceny ropy WTI (West Texas Intermediate) představuje tato aktuální cena roční nárůst již jen o + 5,52 % své ceny za posledních 52 týdnů.
Evropský protějšek ropě WTI (WEst Texas Intermediate) a to severomořská ropa Brent se v úváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 79,54 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,14 % své ceny. Podle dat technické analýzy tak ropa Brent od začátku letošního roku 2023 vykázala svůj cenový pokles o – 7,51 procenta a to od začátku letošního roku 2023. Celkově pak v ročním vyjádření cena ropy Brent vykazuje cenový nárůst o + 7,02 % za posledních 52 týdnů. Těchto cen ropy jak WTI tak ropy Brent bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla na bodovém stavu ve výši 103,21 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,2 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.
Snížení poptávky po ropě tak dle analytiků velmi úzce souvisí s rostoucími životními náklady v souvislosti nejen s inflací, ale i ve spojitosti s náklady na dluhové peníze neboť stávající výše úrokových sazeb ve Spojených státech je rekordní. Dva představitelé Federálního rezervního systému Spojených států tento týden očekávají, že základní úroková sazba Fedu – nyní na úrovni 4,25 % až 4,5 % – se bude muset zvýšit na 5 % až 5,25 %, aby byla vyšší míra inflace pod kontrolou. Tvůrci politiky Fedu uvedli, že čerstvá data o inflaci, která budou zveřejněná koncem tohoto týdne, který je v kalendáři letošního roku 2023 označován jako druhý v pořadí, jim pomohou rozhodnout se, zda mohou na svém nadcházejícím zasedání zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb na pouhé čtvrtbodové zvýšení namísto větších skoků, které používali po většinu roku 2022.