Poroste cena investičního zlata s poptávkou Ruska?
Pátek 5. červnaStávající cenová úroveň obchodování s investičním zlatem se stále pohybuje v posledních týdnech po většinou pod psychologickou hranicí 1200 USD za trojskou unci. Avšak v posledních dnech cena investičního zlata na FX trhu zaznamenala výraznější pokles a aktuálně dne 5.6.2015 v průběhu evropského dopoledne zhruba v čase 9:52 CET se investiční zlato obchoduje v ceně 1175,90 USD za trojskou unci.
Podle včerejšího prohlášení šéfové centrální banky Ruské federace CBR paní Elvíry Nabiulliny dne 4.června 2015 na bankovní konferenci hodlá v krátkém investičním horizontu Ruská centrální banka rozšířit a doplnit své zásoby zlata. V rámci posledních zveřejněných údajů má nyní centrální banka Ruské federace ve svém depozitu zlato zhruba v hodnotě 308 miliard amerických dolarů. Podle tohoto prohlášení šéfové CBR po dohodě s Kremlem a jmenovitě prezidentem Vladimírem Putinem má depozit zlata minimálně převýšit částku v hranici nad půl bilionu amerických dolarů. Toto sdělení tudíž předpokládá nákup zlata v objemu okolo 250 miliard USD při čemž aktuální obchod se zlatem na komoditním burze v New Yourku nyní zpracovává objem obchodů pouze za 17,436 milionu USD.
Podle analytiků tímto krokem logicky centrální banka Ruska hodlá vykrýt případný nárůst odlivu měny a nárůst hotovostních výběrů obyvatelstva a zároveň v rámci i vnější monetární politiky tímto krokem hodlá posílit svoji domácí měnu ruský rubl - RUB vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru vůči němuž aktuálně střídavě oslabují a posilují obě měny a nyní dne 5,6,2015 v čase 10:28 CET se tento měnový pár obchoduje v jejich vzájemném kurzu 56,215 RUB za USD v momentálním trendu posilujícího ruského rublu. Ruská centrální banka přitom ještě před necelým rokem vykazovala rezervu depozitu zlata v objemu přes 428 miliard USD avšak následným prodejem spolu s devizovými rezervami k zabránění dalšího propadu ruského rublu na větovém devizovém trhu došlo k značnému uvolnění právě depozitu zlata, který hodlá nyní CBR doplnit a rozšířit.
Tento objem zlata, které hodlá CBR nakoupit i při dnešních relativně nízké ceně investičního zlata vyvolává u analytiků předních makléřských domů a světových bank zamyšlení s otázkou na následující tvorbu ceny zlata na světovém komoditním trhu. Podle většiny analytiků nemá CRB příliš času na to, aby skrytě fázovala své obchody se zlatem popřípadě použila dalších prostředníků k jeho nákupu a proto vyjevila svůj záměr o rozšíření depozitu zlata zcela veřejně. Tímto krokem do jisté míry již nyní oživila zájem investorů o zlata a následně s jistou mírou pravděpodobnosti tak jak k obchodům bude ze strany Ruské federace docházet bude i cena investičního zlata na světových komoditních trzích zaznamenávat svůj růst. Podle analytiků v závislosti na objemu obchodů pak může dojít i ke skokovému zvýšení ceny a pochopitelně i k jeho následnému výraznému snížení ceny po té co zamýšlený objem realizace nákupu zlata bude ze strany CBR dokončen.