Pražské burze se začíná dařit
Úterý 15. srpnaAkciový trh v České republice prostřednictvím svého hlavního trhu Burzy cenných papírů Praha (BCPP) nebo v mezinárodním označení PSE (Prague Stock Exchange) zaznamenal v začátku nového obchodního týdne úspěšnou seanci. Podle vyjádření ukazatele akciového indexu pražské burzy indexu PX tento index během pondělního obchodního dne 14.srpna 2017 připsal v percentuálním vyjádření nárůst bodové hodnoty o + 0,95 % bodů a uzavřel na stavu 1.030,74 bodu. Zajímavostí tohoto obchodního dne dle ekonomických zpravodajů je fakt, že vyjma jednoho akciového titulu a to Fortuna všechny ostatní akciové tituly obchodované na PSE uzavřely tento den růstem své ceny s výjimkou akcií společnosti Pegas Nonwovens, které ukončily ve vyrovnaném stavu své ceny.
Burza cenných papírů Praha (PSE-Prague Stock Exchange) jako největší a nejstarší organizátor trhu s cennými papíry v historii má již za sebou dlouhou minulost. První snahy o založení vlastní české burzy cenných papírů se datují již od doby vlády císařovny Marie Terezie. Následně k vlastnímu založení došlo již v roce 1871 a obchodovalo se zde zpočátku nejen s cennými papíry, ale i s komoditami. Zejména vyhlášené pro celé tehdejší Rakousko Uhersko byly obchody s cukrem, který se stal klíčovým trhem v dané době. Po první světové válce se od tohoto typu obchodování upustilo a Pražská burza sloužila výlučně pro obchod s cennými papíry.
V novodobé historii se znovuobnovení fungování pražské burzy jako Burzy cenných papírů Praha (BCPP) po politických změnách v roce 1989 datuje jejím vznikem dne 6.dubna 1993, kdy se uskutečnily na parketu této burzy první reálné obchody a začala se psát novodobá historie Burzy cenných papírů Praha (PSE – Prague Stock Exchange). V posledních zhruba pěti letech je objem uzavíraných obchodů na tomto trhu PSE přibližně stejný, i když zhruba ještě před 15-ti lety dle analytických údajů tento objem uzavíraných obchodů byl podstatně vyšší. V loňském ruce 2016 se prostřednictvím PSE uzavřely obchody v objemu drobně nad 169 miliard CZK na akciovém trhu, dluhopisový trh uzavřel obchody na PSE v objemu cca 415,4 miliardy CZK a investiční fondy spolu se strukturovanými produkty tvořily objem obchodů zprostředkovaných PSE ve výši necelých 200 milionů českých korun (CZK) během roku 2016 na tomto trhu.
Aktuálně obchodní den 14.srpna 2017 co se týče velikosti objemu uzavřených obchodů byl silně podprůměrný a tohoto dne prostřednictvím Burzy cenných papírů Praha (PSE-Prague Stock Exchange) došlo k uzavření obchodů na akciovém trhu ve výši 346,983 milionu CZK a dluhopisový trh uvádí denní objem ve výši 139,848 milionu českých korun (CZK). Hlavní akciový index pražské burzy PX tento den 14.8.2017 připsal 9,68 bodu a svým aktuálním stavem se přiblížil dosavadnímu ročnímu maximu, které je ve výši 1.044,58 bodu. Faktem dle analytiků zůstává, že prozatím aktuální stav k 14.8.2017 ve výši bodového stavu indexu PX, který je 1.030,74 bodu je stále dostatečně daleko od svého ročního minima, které představuje bodový stav ve výši 842,77 bodu. Podle údajů vyplývajících z technické analýzy tento akciový index PX od začátku roku 2017 vykazuje růst své bodové hodnoty a to doposud o + 11,84 % své bodové hodnoty.
Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat po zvýšení úrokových sazeb v České republice centrální bankou ČNB (Česká národní banka), že tento faktor se projeví dlouhodobě zejména u akciových titulů bankovního sektoru. Česká národní banka (ČNB) na svém posledním zasedání dne 3.srpna 2017 zvýšila základní úrokovou sazbu tak zvanou repo sazbu po více jak devíti letech z 0,05 na 0,25 % p.a. a to s účinností od 4.srpna 2017. Tento faktor se již projevil u obchodů na PSE s kótovanými akciemi bankovního sektoru, které ve skrze zaznamenávají růst. Například finanční skupina bývalé GE Money Bank dnes Moneta vykázala hrubě pod očekávání své hospodářské výsledky a přesto cena jejich akcií dne 14.8.2017 vzrostla o + 0,92 % v rámci obchodní seance tohoto obchodního dne.