Před blížícím se zasedáním FOMC FED se již spekuluje
Čtvrtek 17. říjnaNecelé dva týdny zbývají do dalšího řádného zasedání klíčového výboru centrální banky Spojených států FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), kde se její členové budou opět zabývat výší úrokových sazeb v USA. Toto zasedání Federálního výboru otevřeného trhu (FOMC FED) proběhne tradičně jako dvoudenní zasedání ve dnech 29. a 30.října letošního roku 2019 ve Washingtonu, DC. V průběhu tohoto 42. Týdne roku 2019 se tak mezi investory, obchodníky a analytiky makléřských společností začaly tvořit různé spekulace ohledně vývoje stanovení výše úrokových sazeb.
Tyto spekulace o výši úrokových sazeb v USA se rozšířily zejména po té, co hlasující člen FOMC FED pan Charles Evans působící jako oblastní prezident FED v Chicagu sdělil, že z jeho pohledu oba dva letošní škrty ve výši úrokových sazeb považuje za dostatečné a nepředpokládá již v letošním roce další snižování úrokových sazeb ve Spojených státech ze strany FOMC FED. Dále pak v této souvislosti uvedl, že nyní považuje stávající ekonomiku USA na dobrém místě a tudíž dle vývoje situace by dle jeho názoru mohlo případně dojít k dalšímu rozhodnutí Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA - FOMC FED o snižování úrokových sazeb až v příštím roce 2020. Tyto zveřejněné úvahy představitele Federal Reserve System pana Evanse coby člena s rozhodujícím hlasem FOMC FED pak u investorů a jejich finančních stratégů vyvolaly smíšené reakce, avšak rámci devizového trhu směnná hodnota amerického dolaru (USD) vzrostla.
Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 17.října 2019, zhruba v čase 8:22 CET se směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává americký dolar s další šesticí hlavních světových měn pohybovala na hodnotě ve výši 98,09 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,09 % bodové hodnoty. Americký dolar tak vyrovnal své kurzové ztráty předcházejících dnů a momentálně udržuje vyrovnanou pozici nebo blízko jejímu nulovému stavu či dokonce s mírný posílením denních pohybů směnných kurzů jak vůči japonskému jenu (JPY) tak zejména vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Během začátku evropského dopoledne 17.10.2019, zhruba v čase 8:28 CET se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1068 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,02 % kurzu vůči EUR. Měnový pár USD/JPY se v uváděném dni a čase obchodoval v kurzu 108,75 JPY za USD v momentálně vyrovnaném stavu denních pohybů kurzu obou měn.
Globální finanční trhy sice stále očekávají ještě v tomto roce 2019 další snížení úrokových sazeb v USA ze strany FOMC FED což by se dle finančních stratégů zejména velkých světových investičních bank projevilo v směnné hodnotě amerického dolaru (USD). Nízký americký dolar resp. s nižší směnnou hodnotou vůči ostatním světovým měnám jak uvádějí finanční ekonomové coby klíčová komoditní měna pak následně vyvolává změny obchodního trendu komoditního trhu a zejména se projevuje u cen ropy. Právě toto dle sdělení ekonomických zpravodajů ohledně růstu cen ropy v případě podhodnocené směnné hodnoty USD není cílem monetární politiky FED a zejména pak administrativy Bílého domu včetně samotného prezidenta USA pana Donalda Trumpa, který ovšem dle jeho předchozích sdělení by si přál tak zvaný americký zázrak a to nižší směnnou hodnotu dolaru, avšak také nízké ceny ropy na světovém komoditním trhu.
Prezident chicagského FEDu pan Charles Evans, coby hlasující člen FOMC řekl ve středu 16.10.2019 ve svém projevu, že monetární politika FED je pravděpodobně vhodná vzhledem k ekonomice USA, která se změkčuje, ale stále je v dobré kondici. “Myslím, že politika je právě teď na dobrém místě.” Všichni říkají, že výhled růstu je dobrý, a my máme připravené opatření na podporu rostoucí inflace, “uvedl Evans v připravených poznámkách ve svém projevu v Illinois. “To znamená, že existuje určité riziko, že ekonomika bude mít větší potíže s navigací všech nejistot tam, nebo že by mohly zasáhnout neočekávané šokové nevýhody.” Evans připustil „existuje argument pro větší přizpůsobení“ jako nárazník proti rizikům zpomalení, jako je zpomalení světové ekonomiky a americko-čínská obchodní válka. Řekl však, že jeho „vlastní hodnocení je do značné míry v souladu“ s konsensem, který vyplynul ze zářijového zasedání FOMC.