Investoři zvýšili zájem o obchod s ropou
Středa 9. prosinceStávající pohyb cen ropy na světovém komoditním trhu již v předcházejícím a zejména současném obchodním týdnu zvýšil zájem investorů o obchodování s ropou. V aktuálním obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2020 jako 50.v pořadí tak cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) dosáhla na svoji hodnotu ve výši nad 45 USD za barel a severomořská ropa Brent se již obchodovala na cenové hranice nad 49 USD za barel a velmi výrazně se tak cena ropy Brent přiblížila k obchodně psychologické cenové hranice ve výši 50 USD za barel.
Aktuálně se tak v průběhu středečního evropského dopoledne 9.prosince 2020, zhruba v čase 9:17 CET komodita lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ceny ve výši 45,84 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,53 % ceny. Tento údaj tak podle analytiků na základě jejich technické analýzy vypovídá o tom, že cena ropy WTI tak snížila od začátku letošního roku 2020 svoji cennou ztrátu na stále záporný údaj ve výši – 18,9 % své předchozí ceny ke konci roku 2019. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 49,19 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,72 % ceny. Tato cena tak představuje ztrátu ve výši – 18,75 % své ceny od začátku letošního roku 2020.
Právě ony údaje o výši cenové ztráty jak ropy WTI tak ropy Brent od začátku letošního roku 2020 naplňují finanční stratégy komoditního trhu silným optimismem v tom, že z části a to ještě do konce letošního roku 2020 a zejména pak v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku 2021 tyto cenové ztráty v rámci obchodování s ropou budou vyrovnány neb tito odborníci na trh s ropou předpokládají silnější oživení ekonomiky a s tím související výrazné zvýšení poptávky po ropě. K této predikci vyšších cen došli na základě faktu, že již v současnosti ve světě začíná plošné očkování proti koronaviru způsobující onemocnění Covid-19, kvůli, kterému pak globální ekonomika přešla do svého silného omezení až uzamčení. Predikce těchto odborníků vychází z toho, že úspěšné očkování zamezí dalšímu šíření pandemie viru SARS-CoV-2 a omezení obchodu a zejména pak omezení pohybu osob v rámci celosvětového cestování bude ukončeno. Na základě tohoto zejména pak letecká přeprava se postupně vrátí do normálního provozu a tím vzroste výrazným způsobem spotřeba leteckých pohonných hmot a s tím spojená zvýšená poptávka po ropě.
Zprávy ekonomických zpravodajů o vakcínách tak pomohly vyrovnat obavy investorů a samotných obchodníků z prudkého nárůstu případů koronavirů na celém světě, což vedlo k řadě znovu obnovených tak zvaných blokád nebo-li lockdouwnů a to zejména včetně přísných opatření na území USA a obzvláště pak v Kalifornii, či na evropském kontinentu a to zejména v České republice a Německu, ale i nově v Asii jako například v Jižní Koreji. V této souvislosti manažeři zajišťovacích fondů již minulý týden a to dokonce již čtvrtým týdnem po sobě velmi podstatně skupovali ropné futures a opce, což je známkou rostoucí důvěry v to, že vakcíny proti koronavirům budou příští rok podporovat oživení spotřeby ropy. Růst ceny podle zveřejněných údajů nepřímo podpořila ve své zprávě EIA, která v úterý 8.12.2020 uvedla, že v příštím roce 2021 očekává pokles produkce ropy v USA s tím, že v příštím roce 2021 poklesne produkce US ropy o 240 000 barelů denně (bpd) na 11,10 milionu bpd, což je ovšem menší pokles ve srovnání s předchozí předpovědí, který udával pokles ve výši 290 000 bpd.