Před schůzkou Biden – Putin vzrůstá nervozita trhu
Středa 16. červnaInvestoři vnímají dnešní vrcholné setkání prezidentů světových velmocí USA a Ruské federace, označované jako vrcholný summit Biden – Putin ve švýcarské Ženevě jako geopolitický mrak, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na finanční stratégy devizového trhu. Mezinárodní devizový trh tak zareagoval ve vztahu k měnám obou velmocí vyšší volatilitou měnového páru amerického dolaru (USD) a ruského rublu (RUB), kdy ještě včera 15.6.2021 výrazněji posiloval USD vůči RUB a během dnešního středečního evropského rána dne 16.6.2021 byla situace přesně opačná a USD poklesl.
Ruský rubl (RUB) byl velmi stabilní na mezinárodním devizovém trhu zhruba od poloviny dubna letošního roku 2021, podpořen rostoucími cenami ropy a jestřábí centrální bankou Ruské federace (RF), ale geopolitický mrak ve vztazích USA a RF vytvořil vyšší olatilitu tohoto měnového páru USD/RUB. V současnosti před oním vrcholným setkáním Biden – Putin se tato volatilita tohoto měnového páru ještě zvýšila. Podle údajů agentury Reuters měna ruského rublu (RUB) dosáhla v minulém týdnu tj. v 23.týdnu roku 2021 nejsilnější úrovně oproti americkému dolaru (USD) od července loňského roku 2020.
Americký dolar (USD) vůči ruské měně RUB klesl pod hranici 72 RUB za USD na vnitrodenní minimum 71,5 RUB za USD, protože cena ropy dosáhla 26-ti měsíčního maxima a to i přesto, že ruská inflace v květnu letošního roku 2021prudce vzrostla, což dále zvyšovalo očekávání změny výše úrokových sazeb. Americký dolar (USD) se v úterý dne 15.6.2021 brzy ráno obchodoval na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 71,97 RUB za USD. Mezitím výnosy ruských dluhopisů minulý týden vzrostly a výnosy dluhopisů USA vykázaly pokles, aktuálně se tak tento měnový pár USD/RUB v průběhu středečního evropského dopoledne 16.června 2021, zhruba v čase 9:30 CET obchodoval v rámci forexových operací na devizovém trhu v směnném kurzu na hodnotě ve výši 72,04 USD za RUB s dosavadním denním oslabením USD o – 0,187 % kurzu vůči RUB.
Nyní se tedy sejdou ve Švýcarsku prezidenti USA pan Joe Biden a prezident RF pan Vladimír Putin, aby projednali strategickou jadernou stabilitu a zhoršující se vazby mezi Kremlem a Západem. Vzájemný dialog podle zpravodajů a zejména politologů je silně ovlivněn hrozbou sankcí Západu vůči Ruské federaci a rovněž současným vývojem vztahů Ukrajiny a Ruska s tím, že stále existuje možnost řešení tohoto problému ze strany Ruska obdobně jako na Krymu a to anexí území vojenskou silou, což USA nepodporují neb trvají na zachování plné samostatnosti Ukrajiny jako celku. Vyjma těchto okruhů stále neexistující shody na mírovém řešení otázky Ukrajiny jsou zde další ožehavá témata jako situace v Severní Africe, zejména pak na Blízkém východě v Sýrii a Afganistánu a nevyjímaje problematiku vztahů s Iránem vůči okolnímu světu a zejména pak vůči státu Izrael.
Minulý týden a to v pátek dne 11.6.2021 ve své zprávě společnost Capital Economics zdůraznila, že část ruské rizikové prémie klesla od poloviny dubna na základě spready státních dolarových dluhopisů a prémií na swapy úvěrového selhání, což by mohlo odrážet vnímané zmírnění hrozby dalších sankcí. “Je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti bude více prostoru pro další zisky rublu, protože ceny ropy a výnosy místních dluhopisů dále porostou,” uvedl ekonom rozvíjejících se trhů Liam Peach. Dodal, že zrušení stávajících sankcí se ve středu 16.6.2021 jeví jako „velmi nepravděpodobné“, přičemž USA v dubnu uvalily na Moskvu nové sankce. “Ale dobrým výsledkem pro ruská aktiva by byl kooperativnější vztah s USA a snížené rizika přísnějších sankcí.” To by mohlo pomoci zažehnout další rally měnového páru USD/RUB ve prospěch ruského rublu. “,sdělil ekonom Peach.