Před zasedáním FOMC FED vzrostl výnos US dluhopisů

Pátek 9. června

US Bonds

Výnosy amerických státních dluhopisů v pátek dne 9. června letošního roku 2023 vzrostly, protože investoři očekávají rozhodnutí z poltickoměnového zasedání centrální banky USA Federálního rezervního systému Federal Reserve System (FED),kdy příští týden ve dnech 13. a 14.6.2023 proběhne zasedání klíčového výboru pro volný trh FOMC – Federal Open Market Committee, kde členové tohoto výboru budou rozhodovat o úrokových sazbách. Podle finančních stratégů se očekává další mírnější zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů (0,25 % p.a.), avšak pravděpodobně již poslední v tomto roce v závislosti na vývoji ekonomiky USA.

Aktuálně v průběhu evropského pátečního poledne dne 9.června letošního roku 2023, zhruba v čase 12:03 CET se výše výnosu z 10-tiléto US dluhopisu pohybovala ve výši 3,753 % p.a. s dosavadním denním růstem o + 0,039 % výnosu. Americký státní dluhopis označovaný jako US Bond s 30-ti letou splatností pak v uváděném dni a čase se obchodoval s výnosem ve výši 3,913 % ročně s dosavadním denním růstem o + 0.03 % výnosu. V rámci tohoto obchodního pátečního dne 9.června letošního roku 2023 prozatím nejvyššího výnosu z US státních dluhopisů dosáhl US Bond s tří letou splatností, který se uváděného dne a času obchodoval ve výši výnosu 5,312 % p.a. s denním růstem o + 0,047 % výnosu.

Těchto hodnot US dluhopisů bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) se pohybovala ve výši 103,54 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,19 %  bodové hodnoty dle tohoto indexu. Globální měnový pár EUR/USD se touto dobou pohyboval v rámci forexových operací devizového trhu na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,076 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,213 % kurzu vůči EUR. Investoři  tak před příštím zasedáním centrální banky USA Federal Reserve Systém FED, které proběhne tradičně jako dvoudenní a to 13. a 14. června letošního roku 2023 zvažovali, co by mohlo být s úrokovými sazbami dál.

Nejistota finančních trhů v této věci, zda bude centrální banka USA Federal Reserve System resp. členové FOMC FED pokračovat nebo pozastaví kampaň na zvyšování sazeb, se v posledních týdnech rozšířila, protože jak představitelé FOMC FED tak i zejména ekonomická data neposkytli jasné signály, které jsou tak nyní smíšené. Týdenní počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti se ve čtvrtek zvýšily a dosáhly nejvyšší úrovně od října roku 2021. Někteří investoři to viděli jako náznak toho, že zvýšené sazby mají dopad požadovaný centrálních bankéřů FOMC FED a ochlazují tak ekonomiku, včetně trhu práce, což by mělo přimět členy FOMC FED na zasedání v příštím týdnu, aby sazby již dále nezvyšovali, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na finanční stratégy a analytiky makléřských společností.  Nicméně dle průzkumu mezi obchodníky finančních trhů v současné době převládá pravděpodobnost zvýšení sazeb.