Překročí Bitcoin hranici 6.000 USD ?

Pátek 13. října

Alternativní měna nebo též někdy pojmenovaná krypto měna Bitcoin (BTC) během čtvrtka 12.října 2017 zvýšila svoji hodnotu o více jak 6 % svého kurzu vůči americkému dolaru (USD) a překročila hranici 5.000 USD za BTC. Aktuálně dne 13.října 2017 během brzkého evropského rána, zhruba v čase 6:36 hodin středoevropského letního času se na burze kryptoměn GDAX obchoduje tento měnový pár BTC/USD s dosavadním denním růstem o + 18,49 % v kurzu 5.735,40 USD za BTC. Podle vyhlašovaného směnného kurzu ČNB české koruny (CZK) vůči americkému dolaru (USD) pak hodnota 1 BTC představuje částku ve výši zhruba 125.000 CZK při čemž v průběhu letních prázdnin letošního roku 2017 hodnota Bitcoinu nedosahovala ani částky okolo 90.000 českých korun.

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost  Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina.  V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation. Bitcoin je nejsilnější měna na světě, která má tržní kapitalizaci v hodnotě 45 miliard USD. Navrhované technologické změny, kdy se měna rozdělila na bitcoin a bitcoin cash se zabránilo komplikacím v oblasti nedostatku kapacity sítě pro zpracování transakcí, kde hrozila prodleva platebních transakcí několik hodin, či dnů. Tento fakt, kdy díky nedostatku kapacity sitě hrozila dlouhá prodleva při placení touto měnou dal bitcoin příležitost konkurenčním kryptoměnám, kdy se investoři již začali ohlížet po dalších těchto krypto měnách.

 

 Přijímání digitálních měn se liší stát od státu. Zatímco mnoho rozvinutých zemí na Západě a v Asii povolují kryptoměny jako platidla a mají pravidla na zdanění příjmů, některé rozvojové státy je berou jako ilegální formy plateb. Experti si myslí, že přijímaní kryptoměn veřejností a vládami není tak jisté, jak se investoři do bitcoinu domnívali.Podle světových analytických center finančního trhu a na základě zpráv ekonomických zpravodajů se v současnosti začíná odehrávat další kolo boje o přežití kryptoměn v legálním rámci fungování světové tržní ekonomiky. Volné tržní prostředí a další vývoj růstu směnné hodnoty této krypto měny Bitcoin (BTC) ukazuje, že tato alternativní měna prozatím svůj boj úspěšně vyhrává a zájem investorů výrazně vzrůstá.

 

Zatímco pohyby této měny jsou nevyspitatelné vznesli analytici několik teorií prč aktuálně k tak výraznému růstu hodnoty BTC došlo. Prvním je spekulace, že obchodování s měnou by se brzy mohlo v Číně obnovit po zásahu komunistického vedení země vedoucí k omezení obchodování s touto kryptoměnou na domácím trhu. Druhá teorie spočívá v tom, že se důvěra investorů zvýšila, když Bitcoin (BTC) se rozdělil na dvě měny a vznikla měna Bitcoin cash, která má levnější podmínky výběru jako již hotovostního platidla. Zájem investorů, kteří jsou ochotni podstoupit výrazně vyšší riziko než na tradičním Forex trhu vzrůstá každým dnem. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních skupin lze predikovat, že hodnota BTC již brzy překoná i hranici 6.000 USD za 1 BTC.