Přinese efektivnější těžba snížení cen ropy?

Pondělí 3. září

V souvislosti s efektivnější těžbou ropy bychom se mohli dočkat nižších cen pohonných hmot. Pokud je pravdou, že težařské firmy stále ještě ponechávají velké množství ropy v zemi. Pokud totiž za normálních okolností ropné ložisko dosáhne vrcholu své běžné životnosti, odhaduje se že zůstnou v zemi ještě dvě třetiny. Z důvodu obtížnosti a nákladů na zbytek těžby jsou zbytky ložiska ponechány v zemi. Podle odhadů těžařské společnosti Shell, by pouhé 1 % z těchto zbytků znamenalo navýšení světových zásob o 20 až 30 mil. barelů ropy.

Lepší technologie a dokonalejší postupy těžby zvyšují efektivitu a výtěžnost ložisek ropy. Zvláště modernizované počítačem řízené vrtací technologie vedly k zvětšení hloubky, kam můžou vrty dosíhnout. 

Historicky se tak hloubky vrtů dostaly z několika metrů od texaských kovbojů po rekord přes 10 kilometrů. V září 2009 vyvrtala společnost Deepwater Horizon nejhlubší ropný vrt do hloubky 10 680 m měřeno od hladiny oceánu.

Nikdy nekončící růst populace, ekonomik a průmyslu nutí těžaře držet krok v produkci ropy. Dřív nebo později donutí rostoucí poptávka, vrátit těžaře zpět na k vrtům, které již byly opuštěny jako vytěžené.

Vrty v minulosti odepsané jako příliš nákladné nebo obtížné z hlediska těžby budou znovu obsazeny. Nastupujicí težařské technologie budou dříve nemožnou těžbu znovu objevovat. Za příklad se uvádí technologie na zpracování pěny, využívající se v projektu Athabasca Oil Sands, která pomáhá s těžbou ropných písků v Kanadě.

Těžba ropy z malých ložisek ropy se provádí pomocí tzv. hadích vrtů. Při získaní ropy z malé kapsy, jsou  vrty prováděny horizontálně, navíc dovolují určitou variabiltu pohybu kolem své osy tak, že dovolují dosáhnout od jednoho ložiska ropné kapsy k jinému.

Dále se zavádí pro těžbu technologie pružné elastomery, kdy syntetická pryžová těsnění, zamezí pronikání vody do vrtu. Tím se zabraňuje míchání ropy s vodou. Dále se vyvýjí expanzní trubicové systémy nebo speciální kovové skříně pro konstrukci hlubších vrtů.

Obsluhu samotného vrtného zařízení, monitoring ložiska nebo seismický výzkum zabezpečuje elektronický informační systém.