Prochází zlato a euro krizí identity?

Pondělí 4. června

Sdělovací prostředky hlásají, že hedžové fondy přišly na to, jak obchodovat skomírající euro. Pojďme se nyní podívat, jestli se měna vyrovná zlatu, nebo je tomu jinak. Z titulku Reuters se můžeme dočíst, že „hedžové fondy našly způsob, jak obchodovat hroutící se euro.“ A tisk bez sebemenšího náznaku ironie zahrnuje na seznam také zlato.

Ha! Podle Reuters „David Einhorn, zakladatel hedžového fondu Greenlight Capital, nedávno prohlásil, že předpokládá růst cen zlata a akcií společností těžících zlato, částečně také kvůli hrozícímu rozpadu eurozony.“  Avšak rozpad eurozóny doposud investování do zlata nijak nepomohl, naopak jej postavil do světla padlého „bezpečného přístavu“  - něčeho, co už neplatí, podvodu, nebo šarlatánství.

Pokles ceny zlata 30. května zpět pod hranici $ 1560 za unci přišel přesně v dobu, když se euro dostalo na forexu pod cenu $ 1,24. Takže je euro stejně výnosné, jako zlato, anebo je investice do zlata jen tak dobrá, jako investice do eura?

 

Graf ukazuje cenu zlata v eurech, kterou před jeho zavedením reprezentuje německá marka. To je porovnáno s cenou zlata v amerických dolarech. Oboji je převedeno do indexu, začínajícím na hodnotě 100. Počáteční datum je červen roku 1968, když se denní fixace ceny zlata ve Frankfurtu stala měřítkem pro střadatele měny.

Jak je z grafu patrné, kov byl daleko volatilnější v dolarech, než v jeho evropském protějšku. Není však pochyb, že i němečtí investoři ocenili jeho sedminásobné zhodnocení v 70 letech.

„Do doby, než se zlato přehouplo přes bariéru € 350 za unci, pod kterou se drželo čtyři roky, platil obecně uznávaný názor,  že měna je lepší ochranou proti slábnoucímu dolaru, protože jejími výhodami byla jak likvidita, tak výnos,“ řekl John Hathaway z Tocqueville Asset Management.

Podle pana Hathawaye bylo uvolnění pravidel Paktu stability a růstu, týkajících se dluhu a schodku veřejných financí, v roce 2005 „dobrou zprávou pro zlato“

Celý článek najdete na eAkcie.cz zde: http://www.eakcie.cz/zpravy/prochazi-zlato-a-euro-krizi-identity/