Ovlivní produkce bioetanolu ceny potravin?
Pondělí 27. srpnaNěmecký svaz producentů bioetanolu BDBE oznámil, že produkce bioetanolu v Německu v 1. pol. rostla o +21 % na celkových 295 tis. tun. Důvod prudkému růstu je přičítán zvýšenému podílu bioetanolu v pohonných hmotách jako je motorový benzin. Vláda kancléřky Merkelové v roce 2011 navýšila, v zájmu snížení emisí oxidu uhličitého, limity možného množství bioetanolu v motorovém benzinu z 5% na 10%. Kritici poukazují, že zvýšení produkce biopaliv spolu s velkým suchem v USA a Rusku způsobuje globální neudržitelný růst cen základních potravin.V konečném důsledku to postihne nejvíce třetí svět.
Dirk Niebel jako ministr rozvoje upozornil, že Německo přidáváním bioetanolu do pohonných hmot nepřímo ovlivňuje ceny potravin ve třetím světě.
Producenti BDBE se však hájí, že k výrobě bioetanolu se v 1 pol. použilo pouze nepatrné množství obilovin. Podle odhadů se využilo pouze 0,6 mil. tun obilovin za celkové produkce 43 mil. tun. Dalším argumentem je, že pro výrobu bioetanolu se využívá cukrová řepa, kterou nelze použít jako potravinu z důvodu překročení kvót Evropské unie. BDBE uvedlo, že k výrobě bioetanolu se v celém Německu využije necelé 1% zemědělské půdy.
V této souvislosti je možno připomenout, že z důvodu zničujicího sucha v USA a Rusku, ale i dalších světových zemědělských oblastech ceny základních potravin dále porostou. Konkrétně v USA panuje nejhorší vlna sucha za posledních 50 let. Zasažena je především oblast středozápadu USA.
Aby toho nebylo málo tropická bouře začal nabírat na síle. Východní část Mexického zálivu se připravuje na vlnu tropických hurikánů. Letos se očekává zasažení až čtyř amerických států. Připomeňme ničivou sílu hurikánu Katrina roku 2005 v New Orleans. Rychlost větrů tehdy v USA dosahovala pro nás středoevropany neuvěřitelných 280 km/h!
(Pobřeží USA v oblasti Floridy a New Orleans bude zasaženo ve středu 29.8. 2012, síla hurikánu by neměla mít ničivé účinky jako v případě hurikánu Katrina z roku 2005.
Sucho zasáhlo i další oblasti včetně Ruska, balkánu nebo střední evropy včetně Česka a Slovenska. Zemědělci varují před katastrofálně nízkou úrodou, která se v průbehu začátku příštího roku projeví na cenách základních potravin.
Následkem vlny veder cena pšenice od poloviny června vrostla o více jak 40%. Začátkem června 2012 se cena na komoditních burzách pohybovala těsně na hranicí 600 USD, koncem srpna se bušl již obchoduje za cenu okolo 900 USD.
Podobně je na tom cena ropy Brent která začala prudce růst taktéž od poloviny června z 90 USD za barel na současných 113 USD což představuje nárust o více jak 15% za pouhé dva měsíce.
Zástupci Organizace spojených národů již vyzvali USA k zastavení produkce bioetanolu pro potřeby pohonných hmot. Očekávají a doufají, že by toto dočasné opatření pomohlo zastavit rostoucí ceny obilovin a dalších základních potravin.
P. Kliment, Ropa.cz