Projev šéfa ECB byl spíše apel na vlády zemí EU

Pátek 3. června

Včerejší vystoupení na tiskové konferenci ve Vídni dne 2.června 2016 šéfa Evropské centrální banky (ECB) pana Maria Draghio dle ekonomických zpravodajů a analytiků spíše působilo jako politická výzva směrem k představitelům a členům vlád jednotlivých členských zemí Evropské unie (EU). Během jeho vystoupení nedošlo k výraznému pohybu kurzu eura, které vůči americkému dolaru ve střídavém trendu se pohybovalo lehce pod hranicí 1,12 USD za EUR. Aktuálně během ranních evropských hodin dne 3.června 2016 zhruba v čase 7:36 CET je vzájemný kurz eura a amerického dolaru ve výši 1,115 USD za EUR v trendu momentálního posilování centrální evropské měny euro.

Vlastní vystoupení šéfa ECB pana Draghio během jeho včerejší dne 2.6.2016 na tiskové konferenci ve Vídni lze rozdělit a shrnout zhruba do čtyřech částí. Během této tiskové konference ECB taktéž v rakouské metropoli v městě Vídeň probíhá již 169.společná konference zemí vyvážejících ropu – kartel OPEC takže pozornost investorů a ekonomických zpravodajů během včerejšího dne byla bedlivě upřena k jižním sousedům České republiky. Jednání ohledně limitů těžby ropy, které na tomto setkání zemí OPEC je na programu jsou jedním z klíčových faktorů pro příští tvorbu a vývoj ceny ropy na světovém trhu.

 

V prvé části z úst šéfa ECB zaznělo něco jako vnitřní pochvala za kroky, které Evropská centrální banka činní ve svých dodatečných opatření k zamezení opravdu špatných ekonomických výsledků a to jak preventivní činností tak zejména tzv. tučnými opatřeními ve formě finančních intervencí vedoucích k zmírnění důsledků globální turbolence trhu a celoevropského deflačního nárůstu. V druhé části pak se šéf ECB rozhovořil o nutnosti agresivní politiky ECB k tomu, aby byla plně nápomocna k zamezení špatných hospodářských výsledků jednotlivých členských zemí a došlo k odbourání u všech zemí EU deflačního prostředí. V této souvislosti Asi nejvíce dle analytiků aopeloval na součinnost a odpovědný přístup hlavních politických představitelů samotné Evropské unie a zejména jednotlivých představitelů vlád členských zemí vzešlých jako politická reprezentace dané země.

 

V třetí části pak upozornil na nutnost jednotného postupu v rámci EU a varoval před možnými ekonomickými důsledky pro Velkou Británii i samotnou EU v případě vystoupení Velké Británie z Evropské unie známé jako Brexit. Též zmínil i nutnost posílení pomoci novým členům eurozóny z Pobaltských zemí jakým jsou například Lotyšsko a Litva. V čtvrté části svého vystoupení se šéf ECB pan Mario Drghii věnoval vysoce problematické otázce ohledně situace tzv. řeckého dluhu a k tomuto poukázal, že pro úspěch jednání k této věci je třeba vzájemné důvěry a shody všech věřitelů Řecka a to jak Komise ECB s jednotlivými evropskými vládami členských zemí tak i s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) tak především s orgány a vládou Řecka jako dlužníka.

 

Podle ekonomických zpravodajů, analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních společností a bank vývoj centrálním evropské měny v nadcházejících dnech a týdnech spíše očekává další postupný pokles vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru. Dle analytického vysvětlení již dnes zveřejněná data z trhu práce USA, kdy se očekává minimálně údaj o vytvoření 160.000 nových pracovních míst způsobí posílení amerického dolaru. Zároveň investorská veřejnost očekává během červnového zasedání centrální banky USA – FED (Federal Reserve System) zvýšení úrokové sazby což povede k dalšímu posílení USD.