Řecko má dohodu s věřiteli a euro posiluje

Úterý 11. srpna

Během dnešní noci z 10 na 11.8.2015 probíhala jednání zástupců Řeckého státu včetně jejího premiéra Tspiprase s věřiteli ohledně záchranného plánu pro Řecko. V časných úterních ranních hodinách dne 11.srpna 2015 Řekové se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky, Mezinárodního měnového fondu a Evropského mechanismu stability podepsali dohodu o podobě záchranného plánu pro Řecko. Na tuto skutečnost mezinárodní devizové trhy reagovali vůči euru pozitivně a euro počalo na Forex trhu posilovat a nyní zhruba v čase 10:17 CET se obchoduje v kurzu 1,1043 USD za EUR v trendu svého posílení zejména vůči USD.

Euro během dnešního dosavadního obchodování udávalo zhruba do 9.00 hodin evropského letního času trend poklesu své ceny vůči americkému dolaru resp. vyrovnávalo včerejší ztráty. Nyní v aktuálním obchodování na devizovém trhu se jeho bilance denního obchodu pohybuje v nárůstu o zhruba +0,25% své předchozí hodnoty. Nicméně v celoročním klouzavém průměru centrální evropská měna vykazuje ztrátu za předešlé období o -17,90% své předchozí hodnoty. Podle odborníků na monetární politiku ve vztahu k vývoji vzájemného poměru eura a amerického dolaru tuto ztrátu již nikdy nevyrovná resp. nedosáhne předchozí ceny vzájemného kurzu obě světových měn.

Řecká strana se svými věřiteli po dosažení této dohody může očekávat uvolnění finanční pomoci zejména pro řecké banky v podobě záchranného balíčku o objemu 86 miliard eur (zhruba 94 miliard USD). Na oplátku se Řekové zavázali dodržovat plán primárního deficitu státního rozpočtu a postupně naplňovat splácení státního dluhu. Rozpočtová bilance očištěná od splátek dluhu má ještě v letošním roce dosáhnout výše 0,25 % hrubého domácího produktu (HDP) a v příštím roce se očekává dosažení 0,5% HDP. V dalších letech pak v roce 2017 má být přebytek již 1,75 % a v roce 2018 se očekává dokonce 3,5% HDP. Na kolik bude tento plán bude opravdu reálně naplněn ukáže jedině až budoucnost. Nicméně vlastní účastníci jednání ani ekonomičtí odborníci v této věci skeptičtí nejsou a uvádějí, že tento plán je vskutku dodržitelný.

Zároveň však analytici a ekonomičtí odborníci uvádějí, že vše bude fungovat jedině za předpokladu, kdy řecká strana striktně bude dodržovat pravidla tzv. rozpočtové kázně a zaujme i v následujícím období k řešení tohoto problému si ponechá dosavadní odpovědný přístup se snahou věci reálně řešit a nikoliv jen oddalovat jak tomu bylo několik let předtím. Také došlo mezi institucionálními věřiteli a zástupci řeckého státu ke shodě ve věci fungování tzv. Privatizačního fondu, který by se měl naplnit výprodejem státního majetku zhruba v tržní ceně okolo 50 miliard eur. Rovněž tak došlo k vyjasnění shodného stanoviska ve věci správy půjček krachujících bank a dohodě o postupu řešení této vzniklé situace.